BAYRAMLIK TARİFLER: SARAY HELVASI

BAYRAMLIK TARİFLER: SARAY HELVASI

 

Bayramlık tarifler: Saray Helvası

3 Malzemeli enfes bir lezzet. Eğer hiç denemediyseniz kesinlikle yapmalısınız. Hem çok basit, hem geleneksel… Her bayramın vazgeçilmezi olmaya aday bir tatlı.

Bayramlar malum tatlısız olmaz. Özellikle misafir ağırlayacaksanız muhakkak menüye bir tatlı eklemeniz gerekir. Türk mutfağı tatlılarıyla da çok zengin. Yalnız kadınlarımız çok maharetli olduğundan mıdır bilinmez, tatlılarımızı yapması çoğunlukla epey meşakkatli. Ama bu tarifi tek geçiyor ve en başa yazıyorum. Pişirmek yok. Çalışanlar ve az vakti olanlara, hamur filan açamayanlara, şerbetli tatlı olmasın ama sütlü de olmasın isteyenlere, ben baklavamı açtım canım eh yanına bir çeşit daha olsa fena olmaz diyenlere… İşte karşınızda Saray Helvası!

Malzemeler

2 buçuk su bardağı un,

125 gr tereyağ (Tuzsuz olsun. Yoksa margarin de olur elbet. 125 gram yarım paket margarine denk gelir, ona göre ölçebilirsiniz.)

4 yemek kaşığı pudra şekeri

 

Sadece bu kadar malzemeyle leziz saray helvası yapıyoruz. Başlamadan önce bilmeniz gereken tek önemli nokta yapıp hemen servis edemiyoruz. En az 2 saat buzdolabında bekleyecek.

Yapılışı:

Unu bir tavada kavuruyoruz. Altını çok açmadan, çok da kısığa koymadan, unumuzu yakmadan kavuralım. Devamlı karıştırıyoruz ki kontrolü kaybetmeyelim. Un aniden yanmaya başlayabilir. Çok uzun sürmeyecek hafif rengi dönmeye başlayınca yeterlidir. Birkaç denemeden sonra daha az ya da biraz daha ok kavurmayı kendiniz düşünebilirsiniz. Zira hafif kavruk olması da ayrı tad veriyor ama ilk sefer için riske girmiyoruz. Peşi sıra tereyağı ya da margarini de eritiyoruz. Onun da yanmamasına dikkat etmemiz önemli.

Kavurduğumuz unu ocaktan alıp bir karıştırma kabına alalım. Ya da aynı tavada devam edebiliriz. Erittiğimiz yağı içine ekliyoruz. Üzerine pudra şekerini de koyuyoruz. Bir tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırıyoruz. Tamamen karışmasına özen göstermekte fayda var. Çok acele etmeden iyice karışmış olan biraz dağılan kumumsu hale gelmiş un karışımını bir tepsi ya da borcama döküyoruz ve bir güzel yayıyoruz. Daha sonra aynı kapta kesim yapacağız.

Karışımı yaydıktan sonra bir kaşıkla, kepçeyle ya da bir bardak altıyla iyice sıkıştırıyoruz. Güzel sıkışması iyi olur. Buzdolabına atmadan evvel dilimliyoruz. Buzdolabına atmadan evvel oda sıcaklığına gelmesini beklemek gerekiyor. Yeterince soğuyunca buzdolabına dinlenmeye bırakıyoruz. En az 2 saat iyice donmasını bekliyoruz.