Kimler Mor Şampuan Kullanmalı?

Kimler Mor Şampuan Kullanmalı?

Açık Renkli Saçlara Sahip Olanların Turuncu- Kızıl Yansımalardan Kurtulmaları Mümkün mü? Mor Şampuanlar Gerçekten İşe Yarıyor Mu? 

Saçlarını Sarıya Boyatanlar neden Mor Şampuan Kullanmalı?

Kozmetik dünyası yeniliklerle büyük hızla ilerliyor. Yanında sorunlar ve çözümlerle git gide büyüyor.. Benzer şekilde kozmetik bireysel uygulamaya her gün daha açık hale gelirken farklı ihtiyaçlara yönelik ürünler de yine evimizin koşullarında kullanabilmemiz için mağaza raflarında bulunabilir hale geldi.

Yenilikler aynı hızla rutin halini alıyor. Bunlara son dönemde eklenen bir örnek de Mor şampuan ya da bir diğer ismiyle silver şampuanlar.

Sarı renk saçlardan vazgeçemeyen pek çok kişi var. Özellikle bahar aylarında saçlarda açık tonlar sarı yansımalar hemen beliriverir. Saçlara da boyanın, açma işlemlerinin getirdiği bakım ihtiyacına bir başkasını da ekler. Sarı, platin, gri gibi renklerin uygulamadan sonra arzulanan ton ve parlaklığı koruyamaması… İstenmeyen renk yansımaları…

İşte Mor şampuan bu renklerin daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olurken bu ahengini bozan turuncu yansımaların çiğ görünümün de ortaya çıkmasını engelliyor. Renk daha küllü bir tona sahip oluyor. Tabii bu arada yeniden yapılacak açma, boyama gibi ağır kimyasallar kullanarak gerçekleştirilecek işlemlerin de bir noktada önüne geçilmiş oluyor. 

Mor şampuan mı? Silver şampuan mı?

mor sampuan

Saçlarda gri yansımalar oluşturan, kendi rengi mor olan bu şampuan için iki isim de kullanılıyor. Duyuyoruz ki mavi de deniyormuş. Olur, mavi de olur. Ama temelde aynı şeyden bahsediyoruz. Şampuanın farklı çeşitlerindeki içerik farkı, pigment yoğunluğu zaman zaman kendi içinde sınıflamalara yol açmış. Dikkat edilmesini önerdiğimiz noktaysa, ürünün sarı, gri ya da daha koyu renkli saçlar için mi üretildiğine dikkat etmeniz. Git gide artan mor şampuanlardan sizin renginiz için en uygununu bulabilirsiniz.

Mor şampuan saçın rengini nasıl güzelleştirir?

Bilirsiniz ki zıt renkler birbirini nötralize eder. Saçlarda meydana gelen turuncunun zıt rengi mordur. Tıpkı bize ilkokulda öğrettikleri gibi. Mor şampuanın içinde bulunan mor pigmentler de saça yerleştiğinde turunculukları gölgeliyor. Mor göz altlarına turuncu renkli consealer kullanılması gerektiğini hatırlayın.

Peki mor şampuanlar sadece boyalı saçlarda mı işe yarıyor?

Hayır. Saçlarındaki turuncu, kızıl yansımalardan şikayeti olan herkes kullanabilir. Yani raflarda mor şampuanlar bulunduğu sürece doğal sarışın saçların sanki yeni boyanmış, cilalanmış gibi canlı bir görüntü almaması için hiçbir sebep yok! Öyle ki saçlarınız ne kadar sarı, yumuşak ve narinse pigmentlerin etkisine de o kadar açık demektir. Dahası da var. Bir zamanlar üzerine açık renkte boyalar ya da direk açıcılar uygulanmış ve sonra kendi haline bırakılmış ya da “rengi güzel ama biraz daha küllü olsaydı” dediğimiz saçlar da mor şampuanla tanışmayı hakediyor. Dolayısıyla yukarda dediğimiz gibi saç rengine uygun yoğunlukta mor şampuanı bulduysan oldu bu iş!

Saçları besler mi?

Mor şampuanların bir çoğunda saçları besleme özelliklerinin bulunduğunu söylemek mümkün. Bu şampuanlar genellikle sülfatsız, bir takım meyve içerikleri barındırıyor ve ağırlıkta vegan. Bu yüzden saçları besledikleri söyleniyor. Kullananların da bir çoğu benzer yorumlar yapıyor.

Ne sıklıkta kullanılmalı?

Pek doaldır ki hayattaki her şey gibi mor şampuanın da fazlası zarar. Eğer ilk kullanımda etkisini az bulursanız ya da gerçekten saç renginizle ilgili sabırsızsanız haftada iki kullanımla başlayabilirsiniz. Sonrası için haftada bir rutinine oturtmak ve ihtiyaç duyulmadığında ara vermek mantıklı bir tercih olacaktır. Baktınız bu ayarlamalar canınızı sıkıyor, bir miktar sıradan şampuanınıza karıştırırsınız olur, biter.

Biliyoruz, bir sürü görselde o güzel rengini gördünüz, adı gibi mor olduğunu okudunuz, “korkmayın saçlarınızı mora boyamayacaktır” uyarılarına maruz kaldınız bolca. Ama biz de bir uyarı yapmayı kendimize borç biliyoruz. Mor şampuan kullandıktan sonra her ihtimale karşı en sevdiğiniz havlunuz ve yastık kılıfınıza göz-kulak olun.


 

İREM ERZÜ