At Kuyruğu Şampuanı ve At Kuyruğu Bitkisi

At Kuyruğu Şampuanı ve At Kuyruğu Bitkisi

At Kuyruğu bitkisi aslında çevremizde kırkkilit ismiyle bilinir. Son dönemde ismini çok sık duymaya başladık. Sebebi bu güzel bitkinin özellikle şampuan ambalajlarında boy göstermeye başlaması. 

Aslına bakarsanız At kuyruğu bitkisinin saçlar için faydası eskiden beri biliniyor. Tabii ki evde kendiniz yapabileceğiniz reçeteler de mevcut. Üstelik sadece saç değil, cilt için de faydalı ve araştırıp öğrenmeye değer bir bitki.

Rivayet odur ki Amerika’da atlar için kullanılan at kuyruğu bitki ekstresini kendilerinde deneyen at bakıcıları sayesinde dünyada muazzam bir akım gerçekleşti. Bitkinin at kuyruğuna gerçekten benziyor olması da farkedilir bir şey. Sonuçta bu keşiften sonra sadece insanlar için yeni bir formülasyon hazırlamak gerekti.

At kuyruğu Şampuanı Nedir?

Ülkemizde oldukça revaçta olan bu şampuanların saç kayıplarını önleme, saç tellerini kalınlaştırma, parlaklık verme vaadleri var. Alınan sonuçlar at kuyruğu ekstresi kullanılarak üretilen şampuanların saçları aynı zamanda canlandırdığı ve dökülmelerin de önüne geçtiğini ortaya koydu. 

Bir anda dünyaca ünlü birçok yıldızın kullanmaya başlamasıyla ünü git gide yayıldı.

kırkkilitAt kuyruğu şampuanı son derece güzel bir fikir. Sadece duşa girip her zaman yaptığınız gibi saçlarınızı şampuanlıyorsunuz. Birçok kullanıcı yorumu etkisini onaylar nitelikte. En çok tavsiye edilen marka ise Revox. Ancak kafa karıştırmaya yetecek seçenek olduğunu söylemek şaşırtıcı olmaz. Sadece Revox markasında bile çok fazla çeşitle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bazı kadınlar yıllarca aynı şampuanı kullanmaktan memnundur. Çünkü şampuan seçimimize birden çok bazen te bir tek sebep etken oluyor. Bu sadece kokusu bile olabilir. 

At Kuyruğu bitkisinin çay gibi içilerek ya da bir maske gibi uygulanarak da saçlarınıza ve cildinize fayda sağladığını bilmek bu yüzden çok önemli. Önemli bir uyarı: bu bitkinin ciddi yan etkileri olabilmektedir, özellikle hamileler, kronik hastalar, böbrek hastaları, düzenli ilaç içenler ve diğer herkes kırkkilit bitki çayını içmeden önce hekime danışmalı.

 

Peki At Kuyruğu Bitkisinin Saça Faydaları Nelerdir? Birkaç maddede toplamak gerekirse:

 

  • Saç derisini besler
  • Saç köklerini besler
  • Saçlarda derinlemesine temizlik sağlar
  • Saç yağlanmasını önler
  • Saç uzatır
  • Saç dökülmesini önler
  • Kepeği önler
  • Saç tellerini güçlendirir
  • Saçları canlı ve parlak gösterir
  • Saçların düzleşmesi için doğal bir çözümdür

 

Saç bakımı için Evde At Kuyruğu bitkisi nasıl hazırlanır?

At Kuyruğu ya da kırkkilit dediğimiz bitkiyi kaynar suda demliyoruz. Yarım sat kadar demlenmesi yeterli olacaktır. Saç derinize bir püskürtme şişesi yardımıyla uygulayıp iyice yedirerek masaj yapın. Bir süre bekleyin ve durulayın. Demlediğiniz bu çayı şampuanınıza da katabilirsiniz. 

Bir At Kuyruğu şampuanı satın almak ya da aktara koşmak… Hangisi senin tarzın? Bize yazabilirsin.