BİTKİLERİNİZİ BÖCEKLER VE HASTALIKLARDAN KORUYUN

Ev bitkilerinizi böcekler ve hastalıklardan nasıl koruyacağınızı öğrenmek ister misiniz? Bugün size onların sağlıklı ve güzel görünmesini nasıl sağlayabileceğinizi göstereceğiz.

Evinizi dekore etmeye gelince, ev bitkileri harika aksesuarlardır. Bunu akılda tutarak, bitkilerinizi böcekler ve hastalıklardan uzak tutmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu ve püf noktası vermek istiyoruz.

Evinizin her köşesini bitkilerle dekore etmek, odalarınızı pozitif enerjiyle doldurmanın, daha parlak, daha sıcak ve daha davetkar bir his vermesini sağlamanın en iyi yollarından biridir. Bu yazıda, bitkilerinize yıllarca sağlıklı ve güzel kalmaları için hak ettikleri bakımı vermenize yardımcı olacağız.

 

BAHARIN GELİŞİ KENDİ SORUNLARINI BERABERİNDE GETİRİR

ad

Bahar doğayı canlandırır, onu renk ve canlılıkla doldurur. Çayırlar ve bahçeler çiçek açar ve ağaçlar yemyeşildir. Bununla birlikte, yılın bu zamanı bitkilerinizin böceklere ve hastalıklara karşı en savunmasız olduğu dönemdir, bu nedenle onları güvende tutmak istiyorsanız özel dikkat göstermeniz gerekir. Aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın.

 

BÖCEKLER NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

Bitkilerinizin böcekler tarafından istila edilmesinin tek bir nedeni yok. Doğa böcekler ve mikroorganizmalarla doludur ve bitkilerinize her an saldırabilirler. Genel olarak, bir tür dengesizlik olduğunda istila ve hastalıkların ortaya çıkması daha olasıdır.

Bitkilerinizin sağlığını etkileyebilecek faktörlerden bazıları besin eksikliği olan toprak, kimyasal kirleticiler, aşırı gübre kullanımı veya aşırı nemdir.

 

BAHÇE BİR HAZİNEDİR

asdBahçenizle ilgilenmek ve ona hak ettiği özeni göstermek, bitkilerinizin mutlu ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Bu sadece onları düzenli olarak sulama meselesi değildir –her birinin kendi türüne özgü özel bir bakıma ihtiyacı olacaktır.

Öncelikle, onları gübrelemeniz ve onlara yiyecek ve besin açısından zengin, kaliteli toprak sağlamanız gerekir. Ayrıca düzenli budama ve ek alana ihtiyaç duyduklarında yeniden dikilmeye ihtiyaçları olacak. Sağlıklı bir bitki güçlü bir bitkidir, böcekler ve hastalıklarla savaşmak için daha donanımlı olacaktır.

Hayvan gübresi veya malç gibi organik gübreleri tercih edin. Bunlar kimyasal içermez ve bitkilerinize geniş bir çeşitlilikte mineral ve besin sağlar.

 

BİTKİLERİNİZİN BAKIMINI DİKKATLİCE YAPMAK, ONLARI BÖCEKLER VE HASTALIKLARDAN UZAK TUTMANIZA YARDIMCI OLUR

Bitkilerinizi gözlemlemeyi ve onları böcek ve akar belirtileri için düzenli olarak kontrol etmeyi öğrenmeniz önemlidir. Ancak o zaman onları zamanında tedavi edebilir ve herhangi bir sorunu kontrolden çıkmadan önce çözebilirsiniz.

Yaprakların ve sapların renginin sağlıklı bir yeşil olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Unutmayın, herhangi bir leke veya delik bir hastalık belirtisi olabilir.

 

SIK GÖRÜLEN BİTKİ BÖCEKLERİ

a

Bir bahçeniz veya geniş bir ev bitkisi koleksiyonunuz varsa, onları etkileyebilecek bazı farklı böcekler ve hastalıklara aşina olmanız önemlidir. Yaygın yaprak biti ve pamuklu bit ve kırmızı örümceğe, tırtıllara, sümüklü böceklere ve salyangozlara tüm böceklere aşina olmalısınız. Sebze bahçeniz varsa, özellikle nemli bir iklimde yaşıyorsanız, yaprak bitlerine ve salyangozlara dikkat etmeniz gerekir. Öte yandan örümcek akarı, daha sıcak, daha kuru iklimleri tercih eder ve gövdelere ve yapraklara saldırmaya eğilimlidir.

 

BİTKİLERİNİZİ BÖCEKLER VE HASTALIKLARDAN UZAK TUTMAK İÇİN EN İYİ ÜRÜNLER

ADS

Tüm çabalarınıza rağmen bitkileriniz haşerelerle istila edilmiş gibi görünüyorsa, bir tedavi aramanız gerekir. Kimyasallardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Böcekleri çevreye veya diğer canlılara zarar vermeden yok etmeye yardımcı olabilecek birçok ekolojik bitki sağlığı alternatifi vardır. Bazı durumlarda, onları kendiniz bile yapabilirsiniz.

Önemli ipucu – aromatik bitkiler gibi bazı türler doğal olarak böcekleri uzaklaştırır. Örneğin nane ve fesleğen, sinekler ve sivrisineklerle savaşmak için mükemmeldir, lavantanın ise yaprak bitlerini kovduğu bilinmektedir.

 

BÖLGEYE ÖZEL BİTKİLER BİTKİLERİNİZİ BÖCEKLERDEN VE HASTALIKLARDAN UZAK TUTABİLİR

Kuşların yuva yapacak bir ağaç aradıklarında her zaman yerli türleri seçtiklerini biliyor muydunuz? Bu önemlidir, çünkü bahçenizde kuşlar varsa, böceklerin bulunma olasılığı daha düşüktür.

Bir bahçeniz varsa, onu bölgeye özgü bitkilerle doldurmanızı tavsiye ederiz. Ekosistemdeki dengeyi korumaya yardımcı olmanın yanı sıra, bahçeniz için doğal koruma görevi görürler. Zaten iklime ve toprak tipine çok uygun olduklarından, böceklere karşı daha dirençli olacaklar ve herhangi bir saldırının etkisi daha az olacak.

 

Kaynak: decortips.com