BİTTER ÇİKOLATANIN İNANILMAZ FAYDALARI

BİTTER ÇİKOLATANIN İNANILMAZ FAYDALARI

Çikolata tüm insanlık tarafından kabul gören "yenir ki bu" dedirten ve sevmeyeni neredeyse yok diyebileceğimiz nadir ve nadide bir yiyecek. Beyazı, sütlüsü, bitteri, fondıklısı, fstıklısı, meyvelisi... Çeşit çeşit çikolata olsa da temelde gücünü kakaodan alan bu gıdanın geçmişi de çok eskilere dayanıyor. Kadim dost kakao eskiden şifa için de etüketilirken günümüzde daha çok lezzeti için tercih ediliyor. İşte çikolata da kakaonun şifasını vücudumuza taşıyor. Ama hangi çikolata? Sorunun yanıtı belli ama büyük harflerle "BİTTER" yazalım ve neymiş bu şifalar görelim. Bitter çikolayanın faydaları neler? Bitter çikolatayı ne kadar tüketmeliyiz? Zararları var mıdır? Bu soruların yanıtları alt satırlarda.

Bitter Çikolata hem besleyici hem de doyurucu

Bitter çikolata düşünülenin aksine lifli bir gıdadır. Bu sayede doygunluk hissi verir. Mineral bakımından zengindir.

Bitter çikolatada: Demir, Magnezyum, Bakır, Manganez,Fosfor, Potasyum, Çinko, Selenyum...

Evet besleyicidir, kiflidir, tok tutar ancak içeriği bunlarla sınırlı değil elbette. Çikolata doğası gereği şeker de içerir bu yüzden fazla tüketldiğinde şeker yüklemesi de daha yoğun olur. 

Önerilen miktar 25-30 gram kadardır. 

Ayrıca Bitter Çikolatada kafein de vardır. Ancak bu miktar uykusuz gecelere iyi bir eşlikçi olmasına yetmez. Bu yüzden kahveden aldığınız uyarıcı etkiyi bitter çikolatadan beklemeyiniz. 

Bitter çikolata güçlü bir antioksidan kaynağı

dfdfd

Elbette bu güç kakaodan geliyor. Çiğ ve işlenmemiş kakao antioksidan özelliği açısından test edilen gıdalar sıralamasında en üstlerde yer alıyor. 

Bitter çikolatada antioksidan görevini: Polifenoller ve Flavanoller yapıyor.

Dokulardaki hasar oluşumunu engelliyor. İnflamasyona karşı savaşıyor. Kötü kolesterolün düşmanı. Damarlarda süpürücü etkiye sahip. Yani kalp ve damar sağlığına iyi geliyor. 

ccxx

Kakao ve dolayısıyla Bitter çikolata kan akışını artırıyor. Tansiyonu düşürmeye yardımcı oluyor.

 

Sadece bu kadarla kalsa bile yeter ama Bitter çikolatanın başka faydaları da bulunuyor. Devam edelim.


Bitter çikolata Beyin fonksiyonlarını İyileştitir

Kakaonun bir başka etkisi de beyne doğrı olan kan akışını artırıyor. Bu sayede Alzheimer, Parkinson gibi özellikle ileri yaşlarda görülen ve bilişsel işlevi bozan rahatsızlıkların önüne gaçmeye yardımcıdır. Sağlıklı kişilerde de beyin içlevini artırır.

Bunu da Flavanoller ile yapar.

 

Cildimizi korur, elastikiyet kazandırır

Cildimizi nemli tutmak hem çok önemli hem de dengesini ayarlamak çok zor. Çünkü genellikle cildimize dışarıdan müdahale ederiz. Ancak dengeyi bir türlü tutturamayız. 

Çikolata Maskesi nasıl Yapılır?

 

sfdfd

Bitter çikolatayı düzenli olarak tüketmeyi deneyin. Hem antioksidan, hem kan dolaşımını hızlandırıyor ve cildimize giden incecik damarlara bile kan taşınmasını sağlıyor. Cildin yenilenmesi için en önemli olgulardan biri de kan akışını sağlamak.

Ayrıca cildi güneş ışınlarına karşı koruyor. Yani yaz tatlilinize çıkmay planlarken listeye "düzenli olarak bitter çikolata ye" maddesini de eklemeyi unutmayın. Farkı yaşadığınız zaman bize de haber verin. Burada belirtelim: önerilen süreç yaklaşık 12 hafta boyunca düzenli olarak tüketmek şeklinde.

Kolajen üretimini de destekleyen Kakao ciltte ortaya çıkan döküntüler, dermatit gibi rahatsızlıklara da iyi geliyor. Evet belki bir ilaç niteliğinde değil ama kesinlikle denemeye değer. 

sdsd

  • Bunlara ek olarak diyet yapıyorsanız ve yine de canınız tatlı, özellikle çikolata çekiyorsa Bitter çikolata tercih edebilirsiniz. 

Yukarıda belirtmiştik ancak hatırlatmakta fayda var. Bir günde 30 gram kadar Bitter çikolata tüketmek yeterli. Her şey gibi fazlası zarar. Tercihinizi en az yüzde 70 oranında kakao içeren bitter çikolatalardan yana kullanın. Bir önemli faktör de Kakaonun mümkün olduka az işlenmiş olmasıdır. Bu faydaları elde etmek için kaliteli çiğ ve işlenmemiş olan kakao çekirdeklerine ihtiyacımız var.

Son söz: Çikolata Mutluluk verir! 


İrem Erzü