ÇAMAŞIR YIKAMADA SİRKE KULLANIMI İÇİN 10 NEDEN

ÇAMAŞIR YIKAMADA SİRKE KULLANIMI İÇİN 10 NEDEN

Temizlik özellikle uzun süre kullandığımız, bir sürü çevresel kire lekeye maruz kalan çamaşırların temizliği herkes için hassas bir konudur. Kötü kokular, reklamlarda devamlı söylenen zorlu lekelerin temizliği, renklerini korumak, uzun süre kullanmak için yıpranmalarını azaltmak, yumuşak olmalarını sağlamak, anti-bakteriyel bir temizlik yapmak ilk amaçlarımızdan biridir.

 

Bunların hepsini kolayca yapabilmek mümkün mü? Kullandığımız kimyasal temizlik ürünlerinin dışında bunların hepsini yapabilecek bir ürün var mıdır? Renkleri solmadan, yıpranmadan bir kıyafeti korumanın yolu nedir? Tüm bunları yapabilmenin en kolay yolu herkesin evinde olan SİRKE…

 

Sirke, temizliklerde kullanılan doğal bir ev temizleyicisidir ve birçok faydası vardır. Doğal temizleyici, dezenfekte eder, kokuları giderir, malzemeleri korur, kolayca bulunabilen ucuz bir üründür. Ayrıca, sirke kullanarak kimyasal temizleyicilerin kullanımını azaltarak doğaya karşı daha duyarlı olabilirsiniz. Çamaşırlarda sirke kullanmak, sert kimyasallar olmadan çamaşırları beyazlatır, parlatır, kokuları azaltır ve yumuşatır.

 

SİRKE KULLANIMIN 10 GÜZEL SONUÇU

Çamaşır yıkama rutininize sirke eklemek ve güzel sonuçlar almak için 10 neden:

 

1. Kötü-Küf Kokularını Giderir

cam

Kıyafetlere gün boyu sinen kokular, ıslak havlular ile sepette yada çamaşır makinesinde ıslann kıyafetlerde oluşan küf ve kokuları temizlemek için sirke etken bir maddedir.   Her şeyin taze kokmasını sağlamak için çamaşır makinesine 2 bardak damıtılmış beyaz sirke ekleyin ve tam bir yıkama programı çalıştırın. Deterjan eklenmiş olarak ikinci bir tam döngü çalıştırın. Bu, az miktarda küf ve ekşi kokular için işe yarar. Daha büyük küf sorunları ve lekeler için daha yüksek oranlarda kullanmanız gerekebilir.

 

2. Giysileri Aydınlatın ve Beyazlatın

beyaz

Damıtılmış beyaz sirkedeki asetik asit o kadar hafiftir ki yıkanabilir kumaşlara zarar vermez. Yine de sabun ve deterjanlardaki bileşenlerin bıraktığı artıkları (alkalileri) çözecek kadar güçlüdür. Son durulamaya sadece 1/2 bardak sirke eklemek, daha parlak, daha net renklerle sonuçlanacaktır. Damıtılmış beyaz sirkeyi yumuşatıcı gözüne ya da sirkeyi durulama döngüsünün başında manuel olarak ekleyebilirsiniz.

Sirkedeki hafif asetik asit ayrıca gri, kirli giysiler için beyazlatıcı ve parlatıcı görevi görür. Lekeli beyaz çorapları ve pis bulaşık bezlerini tekrar beyaz yapmak için, büyük bir su kabına 1 bardak beyaz damıtılmış sirke ekleyin. Kaynayana kadar ısıtın ve pis malzemeleri ekleyin. Gece boyunca suda bekletin ve ardından her zamanki gibi yıkayın. Bu yöntem sadece yüzde 100 pamuklu kumaşlarda kullanılmalıdır.

 

3. Kumaşları Doğal Şekilde Yumuşatır

yum

Ağır kokulu ticari yumuşatıcıları kullanma fikrinden hoşlanmıyorsanız ve daha yumuşak giysiler istiyorsanız, damıtılmış beyaz sirke doğal bir yumuşatıcı görevi görür ve çamaşırlarda kalıntı bırakmaz. Sadece son durulama döngüsüne 1/2 bardak eklemeniz yeterlidir.

 

4. Tüy ve Evcil Hayvan Tüylerini Azaltın

keid

Durulama döngüsünde sadece 1/2 bardak beyaz damıtılmış sirke, tüylerin ve evcil hayvan tüylerinin giysilere yapışmasını önlemeye yardımcı olur . Ayrıca , bazı tiftik üreten havlularla yanlışlıkla koyu renkli bir şey yıkadıysanız, aşırı tiftikten kurtulmanıza da yardımcı olur .

 

5. Ter Kokularını ve Lekelerini Giderin

sarar

Bir sprey şişesini seyreltilmemiş damıtılmış beyaz sirke ile doldurun ve ter kokusunu ve yıkanabilir giysiler üzerindeki lekeleri çıkarmak için çamaşırhanede elinizin altında bulundurun. Sirkeyi doğrudan koltuk altı bölgelerinin içindeki kumaşa püskürtün ve giysiyi çamaşır makinesine atmadan önce en az 10 dakika etki etmesine izin verin. Sirke, giysilerde kalan deodorant kalıntısını kesmeye ve koltuk altı sararmasını önlemeye yardımcı olacaktır

 

6. Kenar Çizgilerini Düzelt

utu

Bir giysi değiştirilirken dikiş yerinde veya etek ucunda kalan küçük deliklerden kurtulmak için beyaz bir bezi damıtılmış beyaz sirke ile nemlendirin, kumaşın altına yerleştirin ve bastırın. Doğru ütüleme sıcaklığını seçin ve kavurmayı önlemek için kumaşın üzerine bir baskı bezi kullanın.

 

7. Koyu Giysilerin Rengini Koruyun

siyah

Son durulama sırasında 1/2 bardak damıtılmış beyaz sirke eklenmesi, siyah giysilerin donuk görünmesine neden olan sabun ve deterjan kalıntısını giderir.

 

8. Duman Kokularından Kurtulun

sigara

Giysileriniz sigara vb. kokulara maruz kalıyor ve devamlı kokuyorsa, yıkama sırasında 1/2 bardak damıtılmış beyaz sirke ekleyin. Yastık ve perde gibi sadece kuru temizleme gerektiren giysiler için çok sıcak suyla doldurduğunu bir kabın için 1 bardak sirke ekleyin. Giysileri veya kumaşı buharlaşan suyun üzerine asın ve buharın liflere nüfuz edebilmesi için kapıyı kapatın.

Ayrıca damıtılmış beyaz sirke, küçük ev yangınlarının ardından havadaki ağır duman kokularının giderilmesinde de etkilidir.

 

9. Çamaşır Makinenizi Temizleyin

maktem

Temiz bir çamaşır makinesi daha temiz çamaşır demektir. Çamaşır makinenizin hortumlarında su akışını ve performansını kısıtlayan sabun köpüğü ve mineral birikintileri birikebilir. Yılda dört kez, makineniz boşken 2 bardak beyaz sirke kullanarak makinenizi tam bir yıkama döngüsü çalıştırarak hortumları temizleyebilirsiniz.

 

10. Ütünüzü Temizleyin

utuu

Mineral birikintileri, ütünün buhar deliklerini ve püskürtme uçlarını tıkayabilir. Ütünüzü temizlemek ve bu birikintileri çıkarmak için, su haznesini eşit miktarda karıştırdığınız beyaz sirke ve suyla doldurun. Ütüyü ısıya dayanıklı bir yüzey üzerinde dik konuma getirin ve yaklaşık beş dakika buharlaşmasına izin verin.

Ütü soğuduğunda, hazneyi suyla durulayın. Ütüyü yeniden doldurun ve havalandırma deliklerinden eski bir beze su sallayın. Son olarak, giyilebilir giysilerin ütülenmesine geçmeden önce kalıntıları gidermek için eski bir bezi birkaç dakika ütüleyin.

Ütünün ön yüzündeki yanık izlerini çıkarmak için, eşit miktarda beyaz sirke ve tuzla yaptığınız bir macunla ovabilirsiniz. Tam güçte beyaz sirke ile nemlendirilmiş bir bezle ön plakayı silerek tertemiz bir ütüye kavuşabilirsiniz.

 

ÇAMAŞIRLAR İÇİN SİRKE TERCİHİ

 

Özellikle çamaşır için sirke alırken beyaz sirkeyi tercih edebilirsiniz. Giysileri lekeleyebilecek taneler (doğal bitki boyaları) içermez. Ya da evinizde sadece elma sirkeniz varsa, daha az kullanmalı ve doğrudan giysilere dökmeden önce suyla seyreltmeniz yeterlidir.

Ancak, sirke kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Sirke asitik bir madde olduğu için aşırı kullanımı kumaşlarda zarara neden olabilir. Ayrıca, bazı kumaşlar sirke ile reaksiyona girerek renklerinde değişikliğe neden olabilirler. Bu nedenle, sirke kullanmadan önce kumaşın bakım etiketini kontrol etmenizi ve önerilen yıkama talimatlarını takip etmenizi öneririz.

 

Kaynak: thespruce.com