Cildiniz Kışa Hazır Mı?

Cildiniz Kışa Hazır Mı?

Sıcak yaz günleri sona erdi, son bahar geçiyor soğuklarsa kapıda. Cildimiz yavaş yavaş alarm vermeye geçmeden önce gereken desteği verdiğinizden emin değilseniz, yazımızı dikkatle okuyun.

Cildiniz denizden, klordan hiç değilse güneşten aldığı nasiple yorgunlaştı. Üstüne bir de soğuk havalarla başa çıkması gerekecek. Cildimizdeki doğal yağların yavaş yavaş yok olmaya başladığına şahit olabilirsiniz. Bu da kuruluk demek. Kuruyan cildimiz korunmaya muhtaç hale gelir. 

Sıcak değil Ilık su kullanın

Havalar soğuduğunda artık pek çoğumuzun evinde çeşmeden akan sıcak suya rağbet artar. Ancak soğuk havalarda cildimizi sıcak suya maruz bırakmak iyi bir tercih değildir. Çünkü sıcak su cildin kuruması için bir başka etken. Bu yüzden fazla sıcak sudan kaçınarak duşta ya da yüzümüzü, ellerimizi yıkarken ılık su kullanmaya dikkat etmeliyiz. 

Islak, nemli cilt daha kolay çatlar

Ellerinizi yıkadıktan sonra direk soğuk havaya maruz kalırsa eğer çok daha kolay çatlama eğilimi gösterir. Benzer şekilde duş aldıktan sonra gerek teniniz gerek saçlarınız tamamen kurumadan dışarı çıkarsanız cildinizdeki nemden cildiniz, saçlarınızdaki nemden de saçlarınız zarar görür. Cildinizin nemli olması değil, direk olarak sudan kaynaklanan nemden bahsediyoruz. Sudan kaynaklı elastikiyet aniden kaybolduğunda cildinizde çatlaklar, saçlarınızda da kırıklar meydana gelir. 

Cilt bakım ürünlerinizi gözden geçirin

Yazın kullandığımız hafif nemlendiriciler kışın cildimizin nem ihtiyacını karşılayamaz hale gelebilir. Çünkü en başta da söylediğimiz gibi cildimiz bu mevsimde kurumaya başlayacak. Hyolüranik asit içeren ürünler, nem maskeleri bu süreçte yardımcı olacaktır. Ayrıca alkol içeren ürünler her zamankinden daha zararlı olabilir. Çünkü kurutma etkisi daha çok görülecektir.

Cildinizi dış etkenlerden koruyun

Kışın cildimizi soğuk rüzgardan, kar ve yağmurdan korumamız gerekirken aynı zamanda yazın olduğu gibi güneşen de korumaya devam etmeliyiz.

Peeling yapmadan önce düşünün

Özelikle kuru ciltliler bu konuda çok dikkatli olmalı. Çünkü kuru ve soğuk hava yüzünden cilt bariyerimiz zaten tehlikeye girer. Peelig uygulaması cildi soyarken cilt savunmasını da düşürebilir. Karma ve yağlı ciltler haftada bir kez peeling yapabilirler. 

Ellerinizi ihmal etmeyin

Ellerimizdeki deri incedir. Vücudumuzdaki diğer bölgelere göre de daha az yağ bezi bulundurur. Bu yüzden çok daha kolay kurur. Dışarı çıkmadan önce nemlendirici kullanın. Eldiven giymeyi unutmayın. 

Islak giysilerden hızlıca kurtulun

Yağmura yakalandıktan ya da karda yürüdükten ve kartopu savaşından sonra ıslak giysilerinizi bir an evvel değiştirin. Cildinizi tahriş ve kaşıntıdan kurtarmak için fazla zaman kaybetmeyin.

Güneş gözlüğünü bir kenara bırakmayın

Kışın cildimize zarar vermeye devam even UV ışınları gözlerimiz ve göz çevremide de hasara yol açmaya devam eder. Koyu halkalar, ince çizgiler gibi sorunlardan korunmak için güneş gözlüğünüzden vazgeçmeyin. Kar yağdığında da beyaz renkten yansıyan ışınlardan korunmak için güneş gözlüğü kullanın.

Kafein ve alkolün fazlasından kaçının

Soğun bir sabah sıcak bir kahve içmek gibisi yoktur. Ancak fazla kafein de nem kaybına yol açıyor. Alkolün zararlarından bahsetmenin gereği bile yok.

Günlük cilt bakım rutinini aksatmayın

Basit bir şekilde sabah ve akşam yüzünüzü uygun bir temizleyiciyle yıkayın. Sabahları günlük bir nemlendirici geceleri daha yoğun bir nemlendirici veya gece kremi kullanın. Nemlendiricinizi nemli cildinize uygulayın ve böylece nemi daha iyi hapsedin.

Diyetinize dikkat edin

Cildi beslemenin en iyi ve doğru yolu içerden gelen nemdir. Kışın daha az su içme ihtiyacı hissetsek de vücudumuzun aynı oranda suya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Mevsim meyve ve sebzelerini taze olarak bolca tüketin. Onlar olağanüstü vitamin ve antioksidan kaynaklarıdır. Bunun yanı sıra eğer yeterince su içmiyorsanız meyve, sebzeler, çorbalar, salatalar, meyve suları, süt gibi gıdalarla bu açığı kapatabilirsiniz.

Egzersiz yapın, başarabilirsiniz!

Elbette sıcak battaniyenin altından çıkıp hareke etmenin kolay olduğunu söylemek zor. Ancak egzersiz kan akışınızı hızlandırır. Gözeneklerinizin temizlenmesi, toksin atılması, iç organlarımızın sağlıklı kalması için en iyi yollardan biridir. Kışın yağ bezleri, ter bezleri, kan damarları… hepsi daralıyor. Cildinizin parlak kalması için yardımınıza çok ihtiyacı olduğunu unutmayın.