Çillerden Nasıl Kurtuluruz?

Çillerden Nasıl Kurtuluruz?

Çiller yüzümüz ve vücudumuzdaki kahverengi renkli küçük lekeciklerdir. Hepimizin bildiği gibi açık tenli insanlarda daha fazla görülür. Çil oluşumu yatkın kişilerde çok erken yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Yaş ilerledikçe renklerinde ve şekillerinde değişiklikler olur. Ayrıca yaz mevsiminde güneşin etkisi arttıkça çillerimiz artar, kışınsa azalma gözlemlenir. Güneş en büyük etken olsa da genetik yatkınlık da çillenmemizde önemli bir faktör. Bunun yanında cildimize uyguladığımız aşırı bakım ya da aşındırıcı uygulamalar yüzünden çil oluşumunu tetikleyebiliriz. İyi haberse çiller cildin üst tabakasına çok yakında oluştuğu için onlardan kurtulmak çok da zor değil.

Çilin başlıca sebebi melanın pigmentidir. Cildimiz bu pigmentleri aşırı güneşe maruz kaldığında çoğaltmaya başlar. Bu da leke görünümünü ortaya çıkarır. Yani çiller aslında bir tür savunma mekanizması gibi çalışır. Uv ışınlarını süzebilmek için cilt kendi güneş korumasını oluşturur! Bu yüzden cildimizi yanlış bakımlarla yıpratırsak, güneş hassasiyeti artar. O da kendini savunmaya geçerek lekeler meydana getirir. Gördüğünüz gibi denklem oldukça basit.

Çilleriniz varsa ve cildiniz çillenmeye yatkınsa diğer insanlara göre daha çok dikkat etmeniz gereken şeyler var. Güneşe çıkacağınız saatleri doğru belirlemeniz gerekir. Aşırı güneş ışığı olan öğle saatleri açık havada bulunmamak akıllıca olur. Aynı zamanda güneş koruyucular, şaka, gözlük sizin daha yakın dostlarınız olmalı. 

Çilleri geçirmek üçün uygulanabilecek yöntemlerin çok cilt beyazlatma için de uygulanırlar. Çünkü esas amaç cilt tabakasında oluşan lekeyi ortadan kaldırmak. Ancak bir uyarı; bu tarz işlemler güneş hassasiyetini artırabilir. Mutlaka dikkatli olunmalı.

Çil lekeleri için Limondan yardım alabilirsiniz. Limon içindeki C vitaminiyle cilt tonunu açtığı bilinen harika bir meyve. Limon suyunu bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletip durulayabilirsiniz. Cildinizde gösterdiği reaksiyona göre her gün ya da gün aşırı uygulanabilir. Sağlıklı ciltler de bakım için haftada bir ya da 10 günde bir bu uygulamayı yapabilirler. 

Ekşi maya maskesi cilt lekelerinde etkilidir. Bu maske için ekşi mayanın evde yapılması önerilmektedir. Ekşi mayayı hafifçe sulandırarak cildinize uygulayın. Kuruyana kadar bekleyin ve ılık suyla yıkayın. 

Ekşi krema maskesi cilt lekeleri için harika bir çözüm. Bu maskeyi yapmak için 2 kaşık ekşi kremayı 2 kaşık bal ve 1 kaşık simya ya da limon suyuyla karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Yakşalık 20 dakika bekletip ılık suyla durulayın. Cildiniz parlar, temiz ve sağlıklı olur.

Ekşi kremayı tek başına da çilleriniz için kulanabilirsiniz. Yüzünüze kremayı sürdükten sonra 10 dakika bekleyip soğuk suyla yıkayın. Ardından yüzünüze süt uygulayın. Bu işlemi de yüzünüzü sütle yıkar gibi yapabilirsiniz. Sütün cildinizde kurumasını bekledikten sonra tekrar durulayın. 

Keten tohumu maskesi: Bir kaşık keten tohumunu öğütün. Ya da piyasada un halinde satılan keten tohumundan alabilirsiniz. Bu bir kaşık keten tohumunu bir bardak suda kaynatın. Kaynama esnasında karıştırmanız gerekir. Bu sırada karışım macun kıvamını almaya başlayacaktır. Sürülebilir bir kıvama geldiğinde ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Ardından cildinize uygulayın ve yaklaşık 10 dakika bekleyin. Cildinizi önce ılık ardından soğuk suyla yıkayın. Haftada 2 kez uygulanabilir. 

Domates dilimleri çillerinizi geçirebilir. Bunun için yüzünüzü temizledikten sonra az miktarda besleyici bir krem sürün. Dilimlediğiniz domatesleri yüzünüze yerleştirin. Yarım saat bekleyin. Ardından maskeyi çıkarmak için sütle ıslatılmış bir pamuk kullanın. 

Maydonoz köklerini atmadan önce çillerinizi geçirmek için kullanabilirsiniz. Kökleri bir miktar suda kaynatın. İçine birkaç damla kadar limon suyu ekleyin. Sabah akşam bir tonik gibi yüzünüze uygulayın. 

Havuç suyu lekeleri geçiriyor. 2 kaşık havuç suyuna 15-20 damla limon suyu ekleyin. Bir maske gibi yüzünüze sürün. Yaklaşık 20 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. 

Sizler için güzel bir de peeling önerimiz var. Portakal kabuğuyla yapacağınız peeling cilt lekelerinizi azaltmakta yardımcınız olacak. Portakal kabuğunu ince rendeden geçirin. Çatalla ezin. Bu esnada içine biraz su ekleyin ki sürülebilecek bir kıvam alsın. Yüzünüze masaj yaparak maskeyi uygulayın. Ancak nazik olun. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve bol suyla durulayın.  Ardından nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Cilt lekeleri için farklı tedavi uygulamaları var. Her ne şekilde olursa olsun, evde uyguladığınız doğal yöntemler ya da bir merkezde yapılan uygulamalardan önce bir uzman yardımı almayı ihmal etmeyin. Özellikle leke tedavileri cildi yıpranmaya açık hale getirebilen uygulamalardır. Öncesi ve sonrasında ne yapıldığına dikkat edilmelidir.