EPSOM TUZUNU EVİNİZDE VE CİLDİNİZDE KULLANMANIN YOLLARI

EPSOM TUZUNU EVİNİZDE VE CİLDİNİZDE KULLANMANIN YOLLARI

 

Epsom tuzunu son dönemlerde mutlaka duymuş olmalısınız. Ama yine de genellikle epsom tuzu hakkında çok az şey biliyoruz. Aynı zamanda hangi epsom tuzunu kullanabileceğimizi de… Bu yazı bunun için yazıldı.

Epsom tuzu nedir?

Epsom tuzu ismini İngiltere’de çıkarılmakta olduğu Epsom kasabasından alıyor. Adında tuz geçse de aslında deniz tuzu ya da sofra tuzundan çok farklı. Bu madde magnezyum sülfat.

Tarımda kullanılabildiği gibi birçok alanda daha epsom tuzu kullanılıyor. Genellikle bir güzellik mağazası ya da bir mağazanın güzellik reyonundan alabileceğiniz epsom tuzu insan kullanımı için olacaktır. Ancak yine de kontrol ettiğinize emin olun.

Epsom Tuzu Kullanmanın 3 Yan Etkisi

Özellikle uygun şekilde ve abartmadan kullanıldığı takdirde epsom tuzunun yan etkileri oldukça az görünüyor. Yine de dikkat edilmesi gereken noktalar var elbette.

Kabızlık için epsom tuzunun kullanıldığı doğru. Ancak bu ishal ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Böyle bir sorun yaşarsanız bol bol su içmelisiniz.

Epsom tuzundaki yüksek magnezyum içeriği nadir durumlarda doz aşımı meydana getirebilir. Böyle bir durumda kalp yetmezliği, koma, felç ve hatta ölüme yol açabileceği unutulmamalı.

Son olarak her madde gibi potansiyel olarak epsom tuzuna alerjiniz olması mümkün. Bu nadir olsa da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Epsom Tuzunun Sağlığa Faydaları

Epsom tuzunu sağlığa faydalı olmasını sağlayan şey magnezyum içeriğidir.

Magnezyum özellikle kadınlar için gerekli bir mineraldir ki yine son dönemde sıklıkla duyuyoruz. En popüler Epsom tuzu kullanımlarından biri epsom banyosu olarak karşımıza çıkıyor. Böylece magnezyum alımını artırmak hedefleniyor.

Banyo sırasında gözenekler açılır ve cilt yoluyla magnezyum ve sülfat iyonları emilir. Bu şekilde vücudun yeterince alamadığı hayati mineralleri temin etmiş oluruz. Peki bunun bize ne faydası var?

 

 1. Kemik sağlığı ve kalsiyum emilimi için destek sağlar.
 2. Artrit ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.
 3. Batık tırnak sorunlarından kaynaklı şişliği azaltır.
 4. Fibromiyaljiden kaynaklanan ağrıyı azaltır.
 5. Uykusuzluk sorunlarına yardımcı olur. Sedef hastalığından kaynaklı kaşıntı ve kızarıklığı hafifletir.
 6. Güneş yanıklarından kaynaklanan ağrı ve sızıyı dindirir.
 7. Egzersiz sonrası kasların iyileşmesine yardımcı olur ve ağrıyı alır.
 8. Morluk ve burkulmaların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 9. Kaygıyı hafifletir.
 10. Adet öncesi semptomların yönetilmesine destek olur.

 

Sıklıkla başvurulan bir başka epsom tuzu kullanımı kabızlığın giderilmesi içindir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi epsom tuzu almanın belli riskleri ve yan etkileri vardır. Bu yüzden kabızlık sorunu yaşıyorsanız doktorunuza mutlaka danışarak hareket edin.

Epsom Tuzu ve Güzellik

Epsom tuzunun güzelliğe faydaları gerçektan çok fazla gibi görünüyor. Bunların bir kısmını derledik.

 

 1. Saçlarınızın hacimli olması için saç kreminize epsom tuzu ekleyebilirsiniz.
 2. Yüz yıkama jelinize biraz epsom tuzu koyarsanız pul pul görünümden kurtulmanızı sağlayabilir.
 3. Bir yüz fırçasını hafifçe ıslatarak epsom tuzuna batırın ve yüz peelingi olarak kullanın. Ancak yavaş ve hafif dairesel hareketler yaptığınıza emin olun.
 4. Ayaklarınızı sadece yatıştırmak için değil aynı zamanda yumuşatmak için de kendi epsom tuzu ovmanızı yapabilirsiniz.
 5. Akne ve ya sivrisinek ısırıkları gibi küçük tahrişlerin görünümünü azaltmak için az miktarda epsom tuzu kullanılabilir. Eğer cildiniz hassassa dikkatli olmalısınız.
 6. Düzleştirici ve ya fön makinesi kullanıyorsanız saç kreminize epsom tuzu karıştırmak size ekstra ısı koruma katmanı oluşturacaktır.
 7. Yüzünüze ağır makyaj yaptıysanız özellikle waterproof makyajı temizlemek için epsom tuzu nazik bir temizleme yapmanıza yardımcı olur.
 8. Bebe yağı ile karıştırdığınız epsom tuzu yeni vücut ovmanız olabilir.

 

Evde Epsom Tuzu Kullanımı

Gerçekten epsom tuzunun evde tonlarca kullanımı var. Bulaşık yıkamaktan bahçe bitkilerinin bakımına kadar…

 

 1. Epsom Tuzu özellikle inatçı tencere – tava kirleri için kullanılabilir. Cif mi? Hayır ona ihtiyacınız yok.
 2. Bahçedeki çöplerinize dadanmış bir yabani hayvan varsa (sevimli bir rakun gibi) onları uzak tutmak için bol miktarda epsom tuzu serpin.
 3. Mutfak fayanslarınızı temizlemek için 1’e 1 ölçüde bulaşık deterjanı ve epsom tuzunu karıştırın ve bununla ovun
 4. Bahçenizdeki çimlerin boş (ya da tabiri caizde kel) bölümlerine epsom tuzu serperek çimlerin daha yeşil büyümesini sağlayabilirsiniz.
 5. Çimler için gübre güller için koruyucu ve güçlendiricidir. Güllerin etrafına serpebilirsiniz.
 6. Kurutma makinesini her çalıştırdığınızda ¼ fincan epsom tuzu eklerseniz yumuşatıcı yerine geçer

 

Gördüğünüz gibi epsom tuzunun faydaları yan etkilerinden çok fazla. Ancak epsom tuzunu yalnızda doktorunuzun belirttiği şekilde ve ya paketin üzerindeki yönergelere uygun olarak kullandığınızdan mutlaka emin olun. Tuz gibi görünebileceği için saklarken ev halkının ne olduğunu anlayabileceği şekilde paketinde ya da etiketleyerek saklamayı unutmayın. Çocuklardan mutlaka uzak tutun.

 

 

 

Kaynak:merakilane.com