FÖN ETKİSİ YAPAN NİŞASTA SAÇ MASKESİ NEDİR?

Saç için nişasta maskesi yapmak son zamanların en popüler sosyal medya konularından biri! TikTok'da gördüğümüz nişasta saç maskesi tarifleri bizi de bu akıma yöneltti. Mısır nişastası saç maskesi ile yapılan saç bakımlarında saçların çok parlak ve pürüzsüz göründüğünü fark edince biz de kolları sıvadık ve nişasta saç maskesi denemelerine başladık.

Saçlarında pürüzsüz, yumuşak ve parlak bir görünüm arıyorsan sen de nişasta saç maskesini yakından inceleyebilirsin. Saçları daha hızlı uzattığı söylenen ve saçlara yoğun nem etkisi kazandıran bu ev yapımı doğal maskesi. 

Nişasta saç maskesi nedir?

sfd

Nişasta maskesi, patates, buğday veya mısır nişastasından yapılan ve saçları beslediği düşünülen bir saç bakım ürünü. Nişasta, bugüne kadar vücut bakımında da aktif olarak kullanılıyordu. Pişik önleyici, doğal deodorant gibi pudra görevi gören nişasta, şimdi de saç bakımında popüler olmaya başladı. 

Nişasta saç maskesini en çok kısa saçlara sahip olup da saçlarını uzatmak isteyenler tercih ediyorlar. Saçlardaki kırıkları onardığı ve saçlara besin sağladığı bilinen nişasta maskesi, TikTok uygulamasında da yaygınlaşmaya başladı. Eğer sen de saç bakım trendlerini takip ediyorsan eminiz nişasta maskesinin faydalarını duymuşsundur! 

Nişasta saç maskesi nasıl yapılır?

Deneyenler, evde nişasta saç maskesi yapmanın kolay olduğunu söylüyorlar. Ancak karışımı hazırlamak, doğru miktarları bulmak aslında oldukça zor. Bir yemek kaşığı mısır nişastası yarım su bardağı suyla karıştırılarak saç maskesi hazırlanıyor. TikTok'da gördüğümüz bazı kullanıcılar, bu saç maskesine bal, hindistan cevizi yağı veya şeker de ekliyorlar. Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra saç boylarına ve uçlarına maske sürülüyor. 20 ila 40 dakika arasında saçta nişasta maskesi bekletiliyor ve sürenin sonunda soğuk su ile durulanıyor.

Mısır nişastası maskesi ile beslenmiş ve parlak saçlar

asd

Evde nişasta maskesi yapmak, saçlarının daha parlak ve beslenmiş görünmesini sağlayabilir. Mısır nişastası saç maskesi olarak çok sık tercih edilen doğal malzemelerden biri. Fakat evde nişasta maskesi tariflerini uygulamak saç derisine zarar verebilir, istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden parlak ve pürüzsüz saçlar için, saç derisinde kullanmaya uygun olarak formüle edilmiş saç bakım ürünlerini kullanmanı öneririz.

Mısır nişastası maskesi nasıl yapılır?

 

  • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı
  • Maske kıvamına gelecek kadar su

 

Nişasta maskesi kaç dakika bekletilir?

Saçın ihtiyacına göre nişasta maskesini saçında yarım saat ile 1 saat arasında bekletebilirsin. Eğer saç diplerinde kaşıntı hissi duyarsan, hemen yıkamanı öneririz.

Nişasta saça iyi gelir mi?

Nişasta saç maskesini deneyenler, saçlarında daha parlak ve canlı bir görünüm oluştuğunu söylüyorlar. Fakat tek başına doğal maske yapmak saçlarına kalıcı bir parlaklık sağlamaz, saçları onarma işlemi gerçekleştirmez.

sdds

Mısır nişastasının içeriğindeki demir, fosfor, çinko, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve A, B, C ve E grubu vitaminleri saça uygulandığında anında etki göstermeyebilirler. İtiraf edelim, evde yapılan doğal maskelerin devamlılığı da olmuyor. Sadece bir kere yapıp bırakıyoruz. Bu nedenle mısır nişastası saç maskesinden mucize beklememek gerekiyor. Anlık olarak saçlarını parlatır ve ışıltılı bir görünüm kazandırabilir. Ancak saçlarını yeniden yıkadığında bu etkilerin geçtiğini görebilirsin.

Nişasta saç maskesinin saça zararları nelerdir?

Nişasta saç maskesi kullananların en çok şikayet ettiği durumların başında saç kuruluğu geliyor. Cilt bakımında nişasta maskesi, yağlı ciltleri matlaştırmak ve ciltte nem kontrolü sağlamak için tercih ediliyor. Konu saç bakımına geldiğinde de aynı etkileri görmek mümkün! Mısır nişastası maskesi, saçların nem dengesini bozabilir ve saçlarında nemsizlik yani kuruluk sorunu ortaya çıkabilir. Mısır nişastası uygularken saç derisine dokundurmamalı, saç tellerinde de uzun süre tutmamalısın.