HEM DÜNYAYA HEM SİZE İYİ GELECEK “SÜRDÜRÜLEBİLİR HOBİLER”

HEM DÜNYAYA HEM SİZE İYİ GELECEK “SÜRDÜRÜLEBİLİR HOBİLER”

Güzel vakit geçirmek, kişisel gelişimimize katkı sağlamak ve hatta bazen zihnimizi boşaltmak… Hobiler, tüm bunları ve bazen çok daha fazlasını bir arada sunabiliyor. İşte tüm bunları yaparken yalnızca kendimize değil aynı zamanda gezegenimize iyi gelecek yöntemleri de tercih edebiliriz. Sürdürülebilir ve çevre dostu hobi önerileri ile karşınızdayız…

İleri Dönüşüm

Sürdürülebilir Yaşam by Garanti BBVA kategorimizde İleri Dönüşüm uygulamasından ve bu uygulamanın gezegenimize ne gibi faydalar sağladığından daha önce bahsetmiştik. Kısaca özetlemek gerekirse ileri dönüşüm, kullanım ömrü tamamlanmış bir ürünü, ilk üretim amacından daha değerli bir fonksiyona uygun hale getirmek anlamına geliyor. Bu fikri zihninizde somutlaştırmak için son dönemde popülerleşen bir uygulama olan ahşap kasalarla yapılan mobilyaları düşünebilirsiniz.

Peki, Bu Yaklaşımı Bir Hobi Haline Getirmeye Ne Dersiniz?

İleri Dönüşüm ile ilgili hem PlumeMag’de hem de internette yer alan çeşitli kaynaklarda pek çok pratik ve yaratıcı fikre ulaşmanız mümkün. Evinizdeki atıklar ya da çevreden kolayca elde edebileceğiniz materyallerle yepyeni ürünler, eşyalar hazırlamak, hem yaratıcılığınızı geliştirecek hem de gezegenimizdeki atık yönetimine katkı sağlayacak.

Balkon Bahçeciliği

sdsd

Her ne kadar modern yaşam alışkanlıkları bizi doğadan uzaklaştırsa da yaşam alanlarımızdaki küçük değişikliklerle doğaya olan özlemimizi giderebiliyoruz. Özellikle şehir yaşamında bahçeli evler çok yaygın değil. Ancak bahçecilik uygulamaları kadar insanın zihnini boşaltan, rahatlatan pek az şey sayabiliriz. O halde gelin, sebze-meyve yetiştirme hobimizi balkonlarımıza taşıyalım…

Balkon Bahçeciliği, son dönemde oldukça popüler olan çevre dostu hobiler arasında. Mevsimine göre seçilen sebze ve meyvelerle evinizin balkonunu adeta mini bir hale çevirmeniz mümkün. Üstelik kendi ellerinizle yetiştirdiğiniz ürünleri sofralarınıza da taşıyabilir, organik tarımın keyfini çıkarabilirsiniz.

Vegan Aşçılık

df

Hobi önerileri arasında aşçılık tabii ki olmazsa olmaz! Ancak söz konusu çevre dostu bir yaklaşım olduğuna göre sürdürülebilir gastronomi hedefli dokunuşlarımızı önceleyebiliriz…

İklim değişikliğinin en temel nedeni olan karbon salımları konusunda hayvancılık uygulamalarının ve et tüketiminin çok önemli bir paya sahip olduğu artık bilinen bir gerçek. Bu nedenle sürdürülebilir beslenme yöntemi olarak değerlendirilen vegan beslenmeye yönelik aşçılık uygulamaları, gerçek anlamda doğa dostu bir seçenek olabilir.

Vegan gastronomi, konvansiyonel aşçılık yöntemlerine göre birazcık daha yaratıcılık gerektiriyor. Yüzyıllardan beri edindiğimiz damak tatlarına uygun lezzetleri, herhangi bir hayvansal ürün kullanmadan elde etmek için sihirli dokunuşlar son derece kıymetli. İşte tam da bu nedenle bu yönde bir hobi edinmek harika bir fikir olabilir…

Tamirat 

sdds

Sürdürülebilirliğin ana fikirlerinden bir tanesinin tüketimi sınırlamak, sahip olduğumuz şeyleri mümkün olan en uzun süre kullanabilmek olduğunu biliyoruz. Bir başka deyişle herhangi bir ürünün ya da materyalin atık olduğuna karar vermeden önce şansımızı sonuna kadar zorlamalıyız. Tahmin edebileceğiniz üzere bunun yolu da tamirat üzerine birazcık ustalaşmaktan geçiyor.

Evlerimizde bulunan eski eşyaların ya da çeşitli nedenlerle fonksiyonunu yerine getiremeyen ürünlerin tekrar kullanıma uygun hale getirilmesi, hem yeni tüketimleri ve dolayısıyla karbon salımlarını engelleyecek hem de atık oluşumunun önüne geçecektir. İnternette bulunan tamirat videoları, bu konuda fazlasıyla işinize yarayabilir. Kim bilir; belki bu hobi fikri uzun vadede yepyeni bir uzmanlığınız olmasını sağlar… 

Bisiklet

sdsdsdf

Zihnimizi ve gezegenimizi iyileştirirken bedenimizi unutmak olmaz! Sağlıklı yaşamın kapılarını aralayan, ulaşım kaynaklı karbon ayak izini neredeyse sıfırlayan ve tabii ki keyifli zaman geçirmemize olanak tanıyan bir seçenek arıyorsak adresimiz belli: Bisikletler!

Bisiklet ulaşımı, halihazırda Avrupa’nın pek çok bölgesinde son derece yaygın. Öte yandan bu aktiviteyi yalnızca bir ulaşım yöntemi olarak da değerlendirmemek gerekli. Kimi zaman pedal çevirme motivasyonumuz yalnızca bir yerden bir yere gitmek olmayabilir. Bedenimizi güçlendiren, zihnimizi dinlendiren bir aktivite olarak bisiklet sürmeyi bir hobi haline de getirebiliriz.

Ülkemizde de bisiklet sürmeyi gündelik yaşamının bir parçası haline getiren, sık sık toplu sürüşler düzenleyen bisiklet grupları var. Dilerseniz siz de çeşitli sosyal medya platformları aracılığıyla bu gruplara katılabilir, çevre dostu hobinizi aynı zamanda bir sosyalleşme aracı olarak da değerlendirebilirsiniz.  

Doğa Fotoğrafçılığı

dfddf

Sürdürülebilir yaşamın anahtarı, doğayla yakınlaşmak ve çok daha önemlisi onunla uyum içerisinde yaşamakta gizli. Gezegenimizin gerçeklerine uygun bir yaşam sürmek için ilk yapmamız gereken şeylerden biri ise onu olabildiğince yakından tanımak… İşte tam da bu farkındalığı elde etmek için doğa fotoğrafçılığından daha güzel bir aktivite olabilir mi?

Sahip olduğumuz akıllı telefonlar sayesinde artık her birimiz amatör fotoğrafçılar haline geldik. Ancak hobi düzeyinde olsa da işi birazcık daha profesyonelleştirmek aslında sandığımız kadar zor olmayabilir. 

Önceleri yaşadığınız şehrin parklarında başlayan doğa fotoğrafçılığı aktivitesi kısa sürede yalnızca fotoğraf çekme amaçlı doğa gezileri ile taçlanabilir. Üstelik elde edeceğimiz fotoğraf karelerinin yaratacağı haz da cabası…

Yürüyüş ve Çevre Temizliği

sds

Çevre dostu yaşama dair ilk aklımıza gelen yaklaşımlardan bir tanesi, şüphesiz çevremizi temiz tutmak. Sürdürülebilir hobi arayışında olan bir bireyin, zaten halihazırda bu davranışı bir hayat tarzı haline getirdiğine şüphe yok. Ancak ne yazık ki her birimiz çevremize karşı aynı duyarlılıkta değiliz.

Yürüyüş, basit bir aktivite olarak görülebilir ancak bu aktiviteyi rotamızdaki çevre kirliliğini temizlemeye ayırdığımızda büyük farklar yaratabiliriz. Örneğin, haftanın belirli günlerinde evinize yakın bölgelerde kendinize yürüyüş rotaları çıkarabilir ve yanınıza alacağınız çöp poşetlerini bu rotadaki plastik atıklar ya da yere atılmış çöplerle doldurabilirsiniz. Ne yazık ki rotanızda bu atıkları bulmakta hiç zorlanmayacağınızı garanti edebiliriz. 

Hobi Bahçeleri

sddf

Sebze-meyve yetiştirme hobisi arayışında olanlar için balkon bahçeciliği uygulamasından bahsetmiştik. Ancak “Ben balkonlara sığamıyorum!” diyenler için de bir seçenek var! Son dönemde popülerliği giderek artan ve ülkemizde de uygulamaları sıklaşan hobi bahçeleri, aslında adından da anlaşılacağı üzere tarımsal faaliyetleri hobi düzeyinde yapmak isteyenler için harika bir fırsat!

İlçe belediyelerinin ya da özel kuruluşların sunduğu hobi bahçesi hizmeti, genellikle 50 – 100 metrekare arasında değişen büyüklüklerde bir araziyi kiralamanızı sağlıyor. Size ait olan bu bahçelerde ürün ekip biçebiliyor, dilediğiniz bahçecilik faaliyetlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Sürdürülebilirliğe Dair Dijital Yayınlar

sdsd

Herhangi bir kavramın kitleselleşmesi için ilk adım, o konuda yaratılan farkındalık oluyor. Listemizde üst sıralarda saydığımız aktivitelerin tümünün çok daha yaygınlaşmasını sağlamak ise aslında onlardan daha çok bahsetmek ile ilgili. Belki de sizin aradığınız çevre dostu hobi, çevre duyarlığının ve sürdürülebilirliğin önemini başka insanlara anlatmaktır…