Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao yağı özellikle plaj sezonları yaklaşırken konuşulmaya başlanır. Sebebiyse bronzlaşma konusunda çok etkili bir yardımcı olması. Ama Kakao Yağını daha birçok şekilde kullanabilirsiniz.

Kakao yağı uzun ömürlüdür. Bu sebeple gıda sektöründe de çokça kullanılır.

Kakao yağına kozmetik sektöründe özellikle bronzlaştırıcıların, güneş kremlerinin, nemlendiricilerin hatta şampuanların bile içinde rastlıyoruz. Peki evde cilt bakımında lezzetli kokan bu yağı nasıl kullanabiliriz?

Kakao yağını besin olarak tüketiyoruz. Bir şekilde çikolata yediyseniz kakao yağının da tadına bakmış olmalısınız çünkü çikolata ağızda eriyen yapısını kakao yağına borçlu. Sağlıklı yağ asitleri barındıran bir besin.

Kakaonun ve bitter çikolatanın antioksidan özelliğinden uzun süredir bahsediliyordu. Çalışmalar kakao yağının içinde bulunan antioksidanla cildi onardığını ve lekeleri azalttığını  gösteriyor. Dahası dokuların yenilenmesini sağlıyor. Yaraların iyileşmesini hızlandırıyor.

Cilt bakımında kullanacağınız kakao yağı soğuk pres olmalı. Ham kakao yağı ya da saf kakao yağı olarak da adlandırılabilmektedir. Sıvı değil, katı haldedir.

En önemli işlevlerinden biri belki de nem vermesi. Kakao yağı güneşin zararlarını onarmakta başarılıdır. İçinde bulunan bazı mineraller yaşlanma karşıtı etki gösterir. Barındırdığı sülfür sayesinde cildi parlatır. Tırnakları güçlendirir. 

Saçlarınız için E vitamini ile karıştırarak uyguladığınızda etkisi inanılmaz olabilir. Yumuşacık saçlarınız olacağından neredeyse eminiz.

Kakao yağı ten ısınızla eriyik hale gelir. Kuruyan cildinize istediğiniz anda bir miktar yağı elinizin ısısıyla eriterek krem sürer gibi uygulayabilirsiniz. 

Cildinizi nemlendirmek için yüzünüze krem gibi sürdüğünüz kakao yağını 1 gece boyunca bekletin. Uyandığınızda her zamanki gibi yüzünüzü yıkayın. Düzenli uygulamada farkı görebilirsiniz. Bu uygulamayı yaparken cilt lekelerinizin üzerine bolca uygulama yapın ve dairesel hareketlerle ovalayın. Lekelerinizin yok olması için her gün ya da gün aşırı lokal olarak uygulayabilirsiniz.

kakağo yağıKakao Yağı Cildi Nemlendirir

Kakao yağının nemlendirme etkisinin yanında cidin alt katmanlarını, alt tabakalarını iyileştirdiği söylenir. Bu yüzden güneşe karşı da savunmamızı güçlendirir. Ancak hiçbir zaman güneş koruması kullanma ihtiyacımızın önüne geçmeyecektir elbette. Çok kolay emilir. Bu nedenle doymuş yağ asitleriyle kurumuş, çatlamış cildi iyileştirmekte çok iyidir.

Özellikle hassas cilde sahip olanların nemlendirme için kullanmalarını öneririz. Tabii ki bir uzman ya da hekime danışmak kaydıyla. Mutlaka cildin ufak bir bilgesinde test etmeli sonra gerçek uygulamaya geçmelisiniz. Eğer doğal ürünler kullanmak istiyorsanız sizin için de ideal bir fikir. Kakao yağını hassas cildinizde tek başına kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağıyla ya da argan yağı jojoba yağı gibi cilt üzerinde etkisi bilinen yağarla karıştırılarak da kullanılabilir. Güneş sonrası gerilen cildinizi rahatlatmak için başvurabileceğiniz harika bir seçenektir.

Kakao yağı cildi nemlendirme özelliğiyle çatlakların önüne geçer. Var olan çatlakları gidermeyi sağlamaz. Bu nedenle hamilelerde çatlak oluşumunu engellemek için önerilmektedir.

Tıraş Jeli ve Tıraş Losyonu 

Kakao yağını tıraş öncesinde bir jel gibi kulanabilirsiniz. Nemlendirici ve iyileştirici özelliğiyle tıraş sonrası kullanımda da hassasiyet giderici etki gösterir.

Çatlamış Dudakları İyileştirir

Ev yapımı lip balm için harika bir temel madde. İçine aromatik yağlar ekleyebilirsiniz. Dilerseniz gıda boyasıyla da renklendirebilirsiniz. Dudaklarınızı hem aşırı soğuk ve sıcaktan korurken güneş hasarını da azaltır.

E vitamini barındırdığı için kurumaya, çatlamaya ve yaralara iyi gelir. Yalnızca dudaklarımızda değil, tüm cildimizde aynı etkiye sahiptir.

Yaşlanma Etkilerine Karşı Kakao Yağı

Kakao yağında bol miktarda polifenoller olarak adlandırılan etkili antioksidanlar bulunur. Bunlar hem harici hem de dahili olarak alındığında faaliyet gösterirler. Cilt sorunlarıyla savaşır, esnekliğini artırır ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olurlar.

Yanıklar ve Cilt Enfeksiyonları İçin Kakao Yağı

Kakao yağı yanıklar, egzama, dermatit gibi cilt problemlerinde doğal tedavi amaçlı kullanılabilir. Yanıklar üzerinde kullanılmak istenen kakao yağının saf olduğuna özellilkle dikkat edilmeli. Parfüm, alkol gibi maddeler içeren bir ürün cildinizdeki hassasiyeti daha da artırır. Güneş yanıklarında da kullanmaya son derece uygundur. Egzama ve dermatit güneş korumagibi sorunlarınız varsa kakao yağının yanına alone Vera ve çay ağacı yağı gibi iyileştirici yağlardan ekleyebilirsiniz.

Kakao Yağı Bronzlaşmak İçin Nasıl Kullanılır?

Kakao yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi bronzlaştırıcı özelliğiylee bilinen havuç yağı, susam yağı ile de karıştırabilirsiniz. Bu yağlar Güneş koruması sağlamaz. Güneşte olduğunuz müddetçe mutlaka güneş koruyucu kullanın.