SAÇ UZATMAK İÇİN YOĞURT NASIL KULLANILIR?

SAÇ UZATMAK İÇİN YOĞURT NASIL KULLANILIR?

Saçları beslemeye yardımcı olabilecek besinler açısından zengin olduğundan, saç büyümesi için yoğurt kullanmak iyi bir fikir olabilir. Ucuzdur, sert kimyasallar içermez ve saç bakım rutininize kolayca dahil edilebilir. 

ads

Yoğurt, kafa derisinin bakteriyel dengesini ayarlamanın kepeği azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Kafa derinizdeki bakterileri artırmaya yardımcı olabilecek Propionibacterium üretir. Bu da kepeği azaltmaya yardımcı olabilir. Saçınızı daha uzun süre nemli tutarak elektriklenmeyi yatıştırmaya yardımcı olan yoğurt, saç yoğunluğunu artıran probiyotik bakteriler içerir. Ayrıca saç uzamasını artırmaya yardımcı olur.

 

kjh

Saç derisi sağlığını iyileştirir ve foliküllerin tıkanmasını azaltır, böylece saç dökülmesini ve saç hasarını azaltır. Yoğurt, sebum üretimini düzenleyerek saç derinizin pH seviyesini dengeler.

Yoğurttaki protein, B5 Vitamini ve D Vitamini saç uzaması destekler. Yoğurt iltihap önleyici olduğu için saç derisini sakinleştirebilir ve kepeği azaltabilir. Yoğurt saçı yumuşatıcı özelliği ile saçı yumuşatır ve çözer. Yoğurttaki laktik asit içeriği, kafa derisini pul pul döker ve ölü deri hücrelerini temizler. Saçlarınızı güçlendirmek ve hasarları onarmak için yoğurdu maske olarak uygulayabilirsiniz. Kimyasal bazlı saç ürünleri için sağlıklı bir ikame görevi görür.

Kısacası yoğurt, saç uzatma sürecine yardımcı olabilecek bazı besleyici özelliklere sahip bir gıdadır. Tüm saç sıkıntılarınıza elveda demek için özel yoğurt bazlı bir saç maskesi hazırlayın.

Saç Uzatmak İçin Yoğurdu Nasıl Kullanabileceğinizle İlgili Birkaç Öneri

Yoğurt Maskesi: Bir kase yoğurdu alın ve saçınıza uygulamadan önce iyice karıştırın. Yoğurdu saçınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 20-30 dakika bekletin ve sonra iyice durulayın. Bu maskeyi haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Yoğurt ve Yumurta Maskesi: Bir kase yoğurt ile bir yumurtayı iyice karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayın ve saç derinize masaj yaparak yayın. 30 dakika bekletin ve sonra şampuanla yıkayın.

Yoğurt ve Zeytinyağı Karışımı: Bir kase yoğurt ile birkaç yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayın, saç derinize masaj yapın ve yaklaşık 30-45 dakika bekletin. Daha sonra saçınızı yıkayın.

Muz ve Yoğurt Karışımı: Muz, saçı beslemeye yardımcı olan potasyum, karbonhidratlar ve vitaminler içerir. Saç derisinin sağlığını iyileştirir, kepeği azaltır ve saçları parlaklaştırır. Ayrıca saçın doğal elastikiyetini koruyarak saç kırılmasını ve kırık uçları önler

lşjkhjgfh

Yoğurt ve Bal Karışımı: Bal saçınızı yumuşatır, kepeği tedavi eder ve saç dökülmesini azaltır.

Aloe Vera ve Yoğurt Karışımı: Aloe vera kepek tedavisine yardımcı olur. Nemlendirici özelliklere sahiptir ve saç dökülmesini azaltabilir.

Bu yoğurt maskeleri saçınızı besleyebilir, nemlendirebilir ve güçlendirebilir. Ancak unutmayın, saç büyüme süreci zaman alır ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, dengeli beslenmek ve düzenli saç bakımı yapmak da saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olacaktır.

Kaynak: stylecraze.com