Sağlıklı ve Uzun Saçların Sırları

Sağlıklı ve Uzun Saçların Sırları

 

Hızlı Ve Sağlıklı Saç Uzatmanın Yolları

Saçlarınızın sağlıkla uzamasını istiyorsanız onları bir süre rahat bırakmalısınız. Saçlarınıza yaptığınız işlemlerin birçoğu zararlıdır. Saçlarınızı yıpratmadan geçireceğiniz süreçler saçlarınızın hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Çok gerekmedikçe boyamamalısınız. Koyu renklerden açık renklere geçiş yapmak ise büyük bir hata olur. Sürekli fön çekmek ya da düzleştirmek saç tellerini yorar ve inceltir. Yanma noktasına yaklaşan saçların tekrar sağlıklı görünmesi çok uzun zaman alır. Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız bir süre tüm bu işlemleri bırakmanız ya da en aza indirmeniz gerekir. Kullandığınız ürünlerin kaliteli olması fark etmez. Her boya yıpratır ve her saç düzleştirici saçlarınızı yakabilir.

Düzenli olarak nemlendirici ve besleyici bakım yapın. Nemini kaybeden saçlar kırılır ve çatallaşır. Kuruyan saç folikülleri kolayca kopabilir. Nemsiz saçlarınız kolay şekil almaz, mat ve sağlıksız görünür. İyi beslenen saç derisi sağlıklı saç tellerine kavuşmanızı sağlar. Saçların kendisi de nem ve besine ihtiyaç duyar. Bunun için doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Argan yağı, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı gibi yağlarla düzenli olarak maske yapabilirsiniz. Var olan saç tellerinizin de sağlığına kavuşması ya da sağlığını koruması için bakım rutininize mutlaka yağları eklemenizi öneriyoruz.

Sık sık yıkanan saçlar nemini kaybeder. Derimiz vücudumuzun her bölgesinde oranın özelliğine uygun olarak şekillenir. Kalınlığı, rengi bile farklı özellikler gösterir. Saç derisinde de saçların ihtiyacı olan yağ ve nem tutulur. Sürekli yıkama buradaki doğal yapıyı olumsuz etkiler. Sık yıkamaklar birlikte fazla sıcak su kullanımı da olumsuz etki gösterir. Saçlarınızı arada bir doğal sabunlarla yıkamak ya da sabun ve şampuan benzeri ürünlere bir iki yıkamada ara vermek saç derisini rahatlatır.

Saçlarınızı tarayın. Saç taramak sadece saçlarımızı hizaya sokmak için gerekli değildir. Yumuşak ve yuvarlak uçları olan bir tarakla düzenli olarak tarama yapmalısınız. Bu saç derimizde masaj etkisi yapar ve kan dolaşımını hızlandırır. Saçlarınızı düzenli olarak taradığınız zaman dökülen saçları bir defada toplamış olursunuz. Dökülme miktarındaki değişimleri de daha kolay takip edebilirsiniz. Saçlarınız kuruyken koparak dökülmelere daha açık olacağı için nemliyken taramanızı öneririz. Saçlar taranırken ne tamamen ıslak ne de tamamen kuru olmalıdır.

Saç masajını sadece taramaya bırakmayın. Saçlarınıza bakım yağı uygularken, şampuan ve/ve ya krem uygularken saç diplerinize güzelce masaj yapın. Kafa derisini canlandırır, kan dolaşımını hızlandırarak buradaki dokuyu harekete geçirirsiniz. Son durulama suyunda soğuk su kullanmak (buz gibi değil, normal soğuklukta) da kan dolaşımını artırır.

Saç kurutma makinesi kullanmaktan kaçının. Fön nasıl saçlara zarar veriyorsa saç kurutma işlemi de öyle zarar verir. Gerekmedikçe saçlarınızı kurutma makinesiyle kurutmayın. Saçınızdaki suyla beraber saç telindeki nemi de kaybedersiniz. Bunun yerine havlu kullanan. Havluyla saçlarınızı çitilemeyin ya da çekiştirmeyin. Nazik hareketlerle nemini iyice alın. Ensenize kuru bir havlu alın ve saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakın.

sac kesimiDüzenli olarak kestirin. Saçlarınızı kestirmek için modelinin bozulmasını ya da uçların çatallanmasını beklemeden kesimi belli aralıklarla gerçekleştirin. 2 ya da 3 ayda bir yaklaşık 2 cm kadar kestirin. Bu saçlarınızın hızlı uzamasına yardımcı olur. Saçlarınızın sağlığı bozulmadan önce kestirirseniz süreç olumlu gelişecektir. Tek seferde uzun kesimler saçların uzamasını zorlaştırır. Düzenli bakımla ve düzenli kesimle saçlarınız çok daha hızlı uzayacaktır.

Çok ürün kullanmak çok bakımlı saçlara kavuşturmaz. Saçlarınızın doğallığını bozacak, hava almasına engel olacak tüm ürünlerden kaçının. Bakım spreylerine boğmayın. İhtiyacı olduğu kadar bakım yaptığınızda zaten fazladan kimyasal ürünlere de ihtiyacınız olmayacak. Tek seferde üst üste çeşitli ürünleri kullandığınızda saç diplerinde ve saç folikülleri arasında birikmeler meydana gelir. Oysa saçlarınızın da havaya ve nefes almaya ihtiyacı vardır.

Saçlarınızı zorlayacak şekilde sıkı bağlamayın. Saç köklerinizi çok fazla çekiştirirseniz kökler güçsüzleşir. Sürtünmeyi minimumda tutmak için saçlarınızı özellikle gece yatarken toplamanızı öneririz. Ancak yine gevşek olmalı.

saçSağlıklı beslenmek vücudumuzdaki her bir hücrenin iyiliği için gereklidir. Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Vücudumuzun en büyük ihtiyaçlarından biri olan su saç sağlığı için de gereklidir.