SİZİN İÇİN DOĞRU KAHVE HANGİSİ? SERT, YUMUŞAK, JANJANLI, SOĞUK…

SİZİN İÇİN DOĞRU KAHVE HANGİSİ? SERT, YUMUŞAK, JANJANLI, SOĞUK…

Yeni nesil kahve kültürü dünyada ve ülkemizde her gün çoğalmaktadır. Büyük markalarla hızla yayılırken ve çokça tercih edilirken özel girişim kahveciler de bu alanda hizmet sunmaktadır.

 

Menülerde artık onlarca kahve çeşidi ile karşılaşıyoruz. Kahvelerin adını bilmenin yanı sıra içeriğini, nasıl yapıldığını bilmek damak tadınıza uygun olanı seçmek siparişlerinizde doğru tercihler yapmanızı sağlayacaktır.

 

Demleme ve içeriklerinin dışında temel olarak kahve çeşitleri üçe ayrılır; Espresso bazlı kahveler, filtre kahve ve çözünebilir kahve. Son yıllarda zenginleşen kahve kültürüyle birlikte soğuk kahveyi de bu üçlünün yanına ekleyebilir duruma geldik.

 

Espresso Kahve: Espresso, İtalya’da ortaya çıkan ve basınç gücünden yararlanılarak yapılan sert ve yoğun bir kahve türüdür. Yurt dışı kaynaklı kahveler arasında Türk kahvesine en çok benzeyen türdür.

 

 

Filtre Kahve: Öğütülmüş kahve, metal veya kâğıt filtre yardımıyla sıcak sudan geçirilerek demlenir. French Press’te hazırlayacaklar ise cam kap içerisine sıcak su ve öğütülmüş kahveyi koyup, bir süre demlendikten sonra metal filtre yardımıyla süzerek filtre kahveyi hazır hale getirebilirler.  

 

 

KAHVE

 

Çözünebilir Kahve: Kahve tozunu sıcak suya ekleyip karıştırdığınız takdirde kahveniz hazır demektir. Ancak çözünebilir kahve, pek çok endüstriyel süreçten geçtiği için aromasını ve doğallığını kaybeder. Çoğu ülke, yavaş yavaş çözünebilir kahve tüketimini azaltma yoluna gitmektedir.

 

Soğuk Kahve: Kahve demlerken sürekli olarak sıcak su kullandığımızdan dolayı kahvenin içerisinde yer alan pek çok yağ asidi çözünür. Bu da kahveye acı bir tat verir. Soğuk kahve hazırlarken kullandığımız su da soğuk olduğu için bu yağ asitleri çözünmez ve kahve daha yumuşak içimli olur.  

 

 

Kahve Dünyada En Popüler İçeceklerden Biridir ve Birçok Farklı Çeşidi Vardır.

İşte En Popüler Kahve Çeşitlerinden Bazıları:

 

 

Espresso: Yoğun aromalı ve kısa sürede hazırlanan bir kahve çeşidi olan espresso, sade veya biraz süt veya krema ile servis edilir. Elektrikli makinelerin yanı sıra ocak üstünde moka pot aracılığıyla da Espresso hazırlayabilirsiniz. İtalyanlara özgü olan Espresso, diğer birçok kahvenin de ana malzemesini oluşturuyor.

 kahveAmericano: Espresso ile sıcak suyun birleştirilmesiyle hazırlanan Americano, daha yumuşak bir tada sahip bir kahve çeşididir. Americano’nun sertlik miktarını, Espresso miktarı, Espresso içerisinde bulunan kahve miktarı ve su miktarı ile rahatça ayarlayabilirsiniz.

 

Mocha: Espresso, çikolata sosu ve sütün karışımı olan Mocha, tatlı bir lezzete sahip kahve sevenler için ideal bir seçimdir. Latte ve Cappuccino’dan farkı ise Mocha’da çikolata şurubu veya tozu bulunması. Bardağın içerisine çikolata şurubu veya tozu koyuyorsunuz. Ardından sıcak sütü ilave edip, son olarak da oldukça yavaş bir biçimde, bardağın kenarından Espresso’yu ekliyorsunuz. Çırptığınız sütten elde ettiğiniz süt köpüğünü de kahveye eklediğinizde Mocha, servise hazır hale geliyor. Farklı tatlar arayanlar kahvesine, vanilya şurubu veya karamel gibi aromalar da katabilirler.

 

 

 

CAPİCİNOCappuccino: Espresso, süt ve süt köpüğünün birleşimi olan cappuccino, kahve sevenlerin favori çeşitlerinden biridir. Espresso’dan daha hafif, Latte’den daha sert olan Cappuccino’yu hazırlamak için her bir fincana bir shot Espresso eklenir. Daha sonra süt, 70 dereceye kadar ısıtılır. Burada önemli olan nokta, sütün üzerinde 2 – 3 santimetreye kadar köpük oluşturabilmektir.

 

Macchiato: Sert ve aromalı bir tada sahip olan Macchiato, Espresso’ya köpüklü süt ilave edilerek hazırlanır. Sıcak süt, mikser yardımıyla köpük haline getirildikten sonra 1 shot Espresso’nun üzerine ilave edilir. Dilerseniz, üzerine Hindistan cevizi ekleyerek servis edebilirsiniz.   Latte Macchiato ise Latte ile Macchiato arasındaki tatta bir içecek türüdür.

 

 

 LATTE

Latte: Espresso ve sütün kombinasyonu olan Latte, genellikle bir tatlandırıcı ile servis edilir. İçimi oldukça hafif olan Latte, 1/3 veya 1/5 oranında Espresso’ya süt eklenmesiyle hazırlanır. Üzerine de süt köpüğü konularak servis edilir. İlk olarak buharda ısıtılmış süt bardağa konulur. Süte 1 shot Espresso eklenir ve sütten kalan köpük, bardağın üzerine eklenerek Latte sunuma hazır hale getirilir.

 

Frappuccino: Soğuk kahve ve buzun birleşimi olan Frappuccino, süt, şurup ve diğer aromalarla zenginleştirilerek servis edilir.

 

Cold brew: Soğuk su ile 12-24 saat boyunca demlenen kahve, daha yumuşak bir tadı olan Cold Brew olarak adlandırılır.

 

 

AFFOGOTTOAffogato: Espresso ve dondurma (genellikle vanilya) kombinasyonu olan Affogato, tatlı ve kahve sevenlerin favori çeşitlerinden biridir.

 

Flat White: Flat White kahvenin kökenleri Avustralya ve Yeni Zelanda’ya dayanır. Latte gibi, bu içecek de Espresso ve sütten oluşur, ancak Espresso-süt oranı daha yüksektir.

 

Irish coffee: Kahve, İrlanda viskisi, şeker ve kremanın birleşimiyle hazırlanan Irish coffee, tatlı bir kahve seçeneğidir.

 

 

Ve her zaman gözdemiz, 40 yıl hatırı daim olan kahvemiz...

 

 

TÜRK KAHVESİ

 

 

turkkahve

 

Öğütülmüş kahvenin demlenmesiyle hazırlanan, yoğun ve aromatik bir kahve çeşididir. Genellikle şeker ile birlikte servis edilir.

 

Bunlar sadece birkaç örnek, kahve dünyasında daha birçok farklı çeşit mevcuttur.