Tonik Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Tonik Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

 

Sağlıklı ve güzel, genç kalan bir cilt için her şeyden önemli olan şey temizliktir. Eğer cildimizin iyi olmasını istiyorsak alışkanlık haline getirmemiz gereken ilk rutin de temizlik rutini. Yüz yıkamak çoğunlukla bir çocukluk alışkanlığı olarak hayatımıza yerleşir. Bazılarımız temizliğe gerçekten özen gösteririz ve makyajsız da olsa sabah ve akşamları mutlaka yüzümüzü yıkarız. Özel bir temizleyici kullanmak, nemlendirici edinmek çağımızda neredeyse bir şart haline geldi. Dünyamız artık eskisi kadar temiz değil. Cildimizi yıpratacak çok daha fazla etken atmosferi sarmış durumda. Peki tonik gerçekten gerekli mi? Yazımızı okuduktan sonra siz karar verebilirsiniz.

Tonik nedir?

Tonikler en basit anlamda cilt temizleyicileridir. Sabun ve jellerden farklı olarak genellikle sıvı ya da losyon formundadırlar. Yıkama jelleri ve sabunlarla yüzümüzü yıkasak da daha derinlerde, gözeneklerde erişemediğimiz kirler bulunur. Yüzümüzü yıkadığımızda görünürde temiz olsa bile bu kirler cildimizde birikmeye devam eder. Nihayetinde cildimizde istediğimiz berraklığı sağlayamayabiliriz. Dahası sivilceler, komedonlar, pürüzlü görünüm…

Tonikler gerçek temizliği sağlamak için rutinimizdeki ikinci adımdır. Derinlemesine temizlik için gereklidirler. Sabun ve jellerin erişemediği gözeneklere kadar iner ve temizlerler. Bunu yaparken cildimizi yormazlar. Aksine onlar yüz yıkama ürünlerinin içinde bulunan çözücüler gibi içerikler barındırmazlar. Cildin ph dengesi ilk adımda etkilenerek bozulurken tonik bu dengeyi yeniden sağlamaya yönelik içerikler barındırır.

Bazıları nemlendirici bazıları sıkılaştırma etkili bazıları soyucu olabilir. Hangisini tercih etmeniz gerektiği ise cilt tipinize bağlıdır.

Tonik ne işe yarar?

Temel işlevinden bahsetmiştik. Tonik uygulamak sadece cildinizi temizlemekle kalmıyor elbette.

Peki o gözenekler? Sivilce oluşumunun sebeplerinden biri gözeneklerimizin dolması ve içeride biriken kirin bakteri üretmesi. Tonikler gözeneklerimizi küçültür. Fazla yağın, kirin ve hatta kozmetik ürünlerin birikmesine engel olur. Güle güle siyah noktalar!

Yüz yıkamak için kullandığımız ürünler cildin ph dengesini bozuyor. Tonikler cildimizi yatıştırır ve Ph dengesini yeniden kurar. Bu anında müdahale aslında oldukça önemlidir. Böylece cildimiz fazla sebum salgılamaya ihtiyaç duymaz. Bu da daha berrak, duru sıkı bir cilt demek. Ayrıca Sivilce oluşumuna da davetiye çıkarmamak demektir.

Serum ya da krem formunda olsun cildimize uyguladığımız bakım ürünleri çoğunlukla mucize ortaya çıkarmıyor. Ancak işe yaradıklarını biliyoruz. Anti aging ya da besleyici veya sadece nemlendirici amaçla kullandığımız ürünleri temiz cildimize uygulamaya zaten özen göstermeliyiz. Aynı zamanda onların cildimize daha iyi geçmesi, cilt tarafından emilmesi ve özümsenmesi için tonik kullanmamız gerektiğini de mutlaka aklınızın bir köşesine yazın. Eğer kullandığımız krem ve serumlardan en yoğun şekilde faydalanmak istiyorsak öncesinde mutlaka tonik kullanmalıyız. Sonuç olarak bu ürünlerden bir beklentimiz var ve onlara para ödüyoruz. Niçin boşa gitsinler ki?

İhtiyacınıza göre satın aldığınız bazı tonikler nemlendirici özelliktedir. Çok kuru ciltler için toniklerin bu özelliği elbette ön plana çıkıyor.

Bazı tonikler cilt yenileyici özelliğe de sahiptirler. Bazıları bunu derinlemesine temizleyerek ve besleyerek yapar. Bazıları soyucu özellikte de olabilir. Sivilce, komedon, siyah noktalar ve hatta lekelerle bile savaşabilirler.

tonik nedir

Tonik Nasıl Kullanılır?

Tonik aslında kullanımı en basit kozmetik ürünlerden biri.

Yüzünüzü yıkadınız ve nemini güzelce aldınız. Bir pamuğa tonik sıkıyoruz ve yüzümüzde nazikçe gezdiriyoruz. Tüm yüzümüze bu işlemi yapıyoruz.

Dikkat edilecek önemli bir husus var. O da pamuğu kontrol etmek ve gerekiyorsa değiştirmek; tüm yüzü tek bir pamukla silmeye çalışmamak. Çünkü pamuğa baktığınızda kiri üzerinde topladığını göreceksiniz. Bu hemen hemen her tonik kullandığınızda gerçekleşecektir. Bu yüzden bizim önerimiz en azından iki pamuk kullanarak her biriyle yüzünüzün bir yarısını temizlemek.

Eğer pamuktaki kir sizi rahatsız ettiyse üzerinden bir kere daha geçerek temizlik sağladığından emin olunca uygulamayı bitirebilirsiniz. Ancak nazik olun ve her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayın.

Toniği ellerimize dökerek tampon hareketlerle uygulama yönünde öneriler de var. Ancak bu bize göre toniğin özelliğine bağlıdır. Bir toniğin üretilme ve kullanılma amacı bunu gerektiriyor olabilir. Ürün paketinde belirtilmedikçe genel geçer yöntem pamukla yapılandır.

Tonikler gece ve gündüz kullanılabilir. Fakat sabahları, güneşe çıkacaksanız, soyucu özellikte bir tonik kullanmamak doğru olacaktır. Yahut böyle ürünlerin üzerine mutlaka güneş koruyuvu kullanılması gerektiği unutulmamalı. Bazı özel durumlar için mutlaka uzman görüşü alınmalıdır.

Tonik uygulamasından sonra 1-2 dakika beklemeli ve cildimiz toniği emdikten sonra üzerine uygulayacağımız bakım ürünlerine geçmeliyiz.

Kullandığınız tonik nemlendirici özellikte de olsa, besleyici ya da arındırıcı da olsa bu iş için üretilmiş bir serum ya da kremin yerini tutmaz. Bu yüzden üzerine mutlaka bakım kreminizi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Parlak ciltler!