TUZ LAMBASI NE İŞE YARAR?

TUZ LAMBASI NE İŞE YARAR?

 

Tuz lambası kristal kaya tuzlarının içlerine yerleştirilen bir ampul ya da mumla yapılır. Dekoratif görüntüsünün yanında tuz lambalarının sağlığa katkıları gerçekten önemli. Şehir hayatında yaşayanlar için tuz lambaları doğadan bir parça olarak evimize yerleşir ve yalnız varlığıyla değil etkileriyle de doğayı bize getirir. Sağlıklı yaşam için her birimiz her gün birçok şeyi hedeflesek de bazı küçük adımlar aslında büyük fayda sağlayabiliyor. Bu anlamda tuz lambası da bu küçük adımlardan biri olabilir. Erişimi nispeten kolay ve etkisi de buna nispetle uzun süren bir araç olan tuz lambasının faydaları küçümsenecek gibi değil.

Tuz lambası nedir, ne işe yarar?

Tuz lambası doğal tuzlar kullanılarak yapılır. Dekoratif görünüşleriyle ortama güzellik katarken aynı zamanda hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımıza fayda sağlayan ürünlerdir. Elbette doğal olması şartıyla. Ayrıca kristal kaya tuzlarına istenilen şekil verilebiliyor. Böylece dekorasyonuna katkı sağlayabiliyor.

Artık modern hayatın olumsuz etkileri herkes tarafından biliniyor. Ancak bunlara çözüm bulmak modern hayatın dışına çıkmak mümkün olmadıkça çok da mümkün değil. Söz konusu durumda şehir hayatının etkilerini sıfırlamak söz konusu değil. Yine de yaşam alanlarımızda sağlayabileceğimiz basit çözümlerden söz edilebilir.

Kast edilen olumsuzluklar saymakla bitmez. Ama eklem ağrıları, kas rahatsızlıkları, ruhsal bozukluklar artık hepimizin hayatının başköşesine yerleşmiş vaziyette.

Tuz lambası adı itibariyle bir aydınlatma cihazı gibi düşünülebilir. Aslında kullanılma maksadı aydınlatma fonksiyonu değildir. Zaten çok da verimli bir ışık kaynağı değildir. Ancak bir gece lambası işlevi görecektir. Tuz lambası daha çok kronik hastalıklar, alerjiler, solunum yolu hastalıkları, mental yorgunluk ya da depresyon gibi durumlar için önerilir ve tercih edilir. Bu gibi hastalık ya da rahatsızlıkların tedavilerini maddi ve manevi anlamda düşünürsek, tuz lambasının ise bilinen bir zararı olmadığını aklımıza getirdiğimizde denenebilecek bir yol olduğu ortaya çıkıyor.

Tuz lambaları kendileri için çok basit bir işlev görüyor. İçeriğindeki negatif iyonlar sayesinde. Negatif iyonlar halsizlik ve yorgunluğu ortadan kaldırmaya yarıyor. Yani motivasyon eksikliği olan, kendini depresyonda hisseden kişiler için öneriliyor. Motivasyon kaybı yaşıyorsanız belki tuz lambasından yardım almayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca kaya tuzu lambası nemi kendine çekerek ortamı fazla nemden arındırır. Diğer yandan ortamdaki havada bulunan zararlı madde ve alerjenleri yere düşürür. Bu sayede yerleri süpürdüğünüzde gerçekten temizlik yapmış olursunuz. Aslında hayal gibi öyle değil mi?

Negatif iyon nedir?

Bu kavram oksijen molekülleriyle ilgilidir. Oksijen molekülleri elekton alırsa negatif iyon kaybederse de pozitif iyon özelliği kazanır. Zararlı olan pozitif iyonlardır. Negatif iyonları gözle görmek mümkün değildir. Ancak bu küçük moleküller sağlığımızı doğrudan etkiler. Ormanlar, mağaralar ya da tropik iklimin hakim olduğu yerlerde daha fazladırlar. Ancak şehir hayatında onlarla karşılaşmak zorlaşıyor.

Yani tuz lambası negatif iyon yayma özelliğiyle bizi doğadaki havanın kalitesine yaklaştırabilir.

Pozitif iyonlar kendimizi kötü hissetmemize neden olur. Tuz lambası kullanarak bu etkiyi ortadan kaldırabiliriz.

Klimalar, merkezi ısıtma sistemleri, asfalt, cam, çelik, beton gibi çevremizdeki bit çok etken pozitif iyonlar yayar. Atmosferde bu zararlı iyonlar ve bakteriler bol miktarda bulunuyor. Havamızı bozan ve hastalıkları tetikleyebilen bu pozitif iyonları negatife çevirmek için tuz lambası önerilir.

Negatif iyonların bir diğer etkisi de beynimize oksijen gitmesini engellemek. Bu sebeple de unutkanlığa, dikkat dağınıklığına, baş ağrısı ve uyku bozukluğu gibi etkilere sebep olurlar. Bu sorunları kendinizde gözlemliyorsanız tuz lambasına bir şans vermeyi deneyebilirsiniz.

Pozitif iyonların bağırsaklar ve sindirim sistemimizde de olumsuz etkileri olduğu söyleniyor. Sağlıklı yaşamı benimsemek istiyor ve yediklerinize dikkat ediyorsanız. Tuz lambasını da hayatınıza sokarak bu etkiyi tamamlayabilirsiniz.

Stresle baş etmek için aradığınız basit çözüm belki de tuz lambası olabilir.

Kısacası;

Mental yorgunluk, stres durumlarında,

Bağışıklığı desteklemede,

Bebek ve çocukların ruhsal gelişiminde,

Verimli bir çalışma ortamı sağlamak için,

Daha canlı ve enerjik hissetmek için,

Migren, astım, bronşit, koah gibi kronik rahatsızlıklarda

Kas ve eklem ağrısı çekiyorsanız

Ortamın havasını temizlemede tuz lambasından destek alabilirsiniz.

Tuz Lambası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tuz lambası

Tuz lambası kullanılacağı odanın boyuna göre tercih edilmelidir.

Kırılgan yapıdaki kristal kaya tuzunun gerçek olduğunu anlamamız bu özelliğiyle kolaylaşıyor. Sert bir darbe almasına rağmen kırılganlık göstermiyorsa tuz lambanız gerçek olmayabilir. Kaya tuzu lambası çok fazla ışık vermez. Neme maruz kaldığında bundan etkilenir. Yani gerçek tuz lambası darbelere ve neme dayanıklı değildir.

Tuz lambalarının yaklaşık ömrü 15 yıl kadardır. Nemli ortamda bulundurulmamalıdır. Ancak iyi korunsa bile etkileri zaman içinde azalır ve bu 15 yılın sonunda yenilenmesi önerilir. Kaya tuzu lambanız içindeki ampul ya da mumun etkisiyle yavaşça erir. Bu da tuz lambasının negatif iyon yayabilmesi için gereklidir.

Tuz lambasını uyuduğunuz odada kullanmak için yatmadan birkaç saat önce çalıştırmanız öneriliyor. Bu sayede kaya tuzu ısınacak ve negatif iyon yaymaya başlayabilecek. Tam etki için 24 saat çalıştırabilirsiniz. Eğer cam ya da kapı açılırsa etkisi azalacaktır. Elbette tuz lambanızın kullanıldığı odaya uygun boyutta olması gerekiyor.

Son bir not: Tuz lambanızı her gün nemli bir bezle silerek hem etkisini artırabilir hem de üzerinde biriken alerjenleri temizleyebilirsiniz.

 

Kaynaklar: tuzlambasi.net, tuzlamba.com