Cilt bakım ürünleri hangi sırayla kullanılır?

Cilt bakım ürünleri hangi sırayla kullanılır?

Bakımlı olmayı seven tüm kadınların ortak bir özelliği vardır. Makyaj masamızın üzerinde ya da çekmecemizde bizleri bekleyen yığınla kozmetik ürünü. Renkli kozmetikler kadar bakım ürünleri de mağazalarda çeşitlendikçe evimizdeki sayıları da arttı. Burda önemli bir soru devreye giriyor: tüm bu ürünler hangi sırayla uygulanmalı. Adım adım hepsine göz atacağız.

Öncelikle temizlik

Makyaj suları, yağ bazlı temizleyiciler, yüz yıkama jelleri… Bu sayfayı ziyaret edenlerin çoğunda bu çeşitlerden en az ikisi mevcut olmalı. Çünkü bakım ve kozmetik sevmek bunu gerektiriyor. 

Bu durumda önce misel su ve ardından yüz yıkama jeli kullanmak temel olanıdır. Yüzünü yalnızca misel suyla temizlemenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Kalan makyaj artıkları için mutlaka daha güçlü bir temizliğe ihtiyaç var. Yağ bazlı temizleyiciler çoğunluk için ikinci planda. İtiraf edelim misel su kullanmak yağ bazlı temizleyici kullanmaktan daha pratik. Ancak onun da seveni çok! Bu durumda önce yağ bazlı temizleyici ve sonrasında yıkama jelini kullanmalıyız. Yağ bazlı olup, suyla birleştiğinde bir yıkama jeli gibi davranan ve akıp giden ürünler de var. Ancak bizim önerimiz yine ardından bir yıkama jeli kullanılması. Ben üçünü birden kullanayım, derseniz sıralama; misel su, yağ bazlı temizleyici ve yıkama jeli şeklinde olmalı. Eğer o kadar vaktiniz ve enerjiniz varsa. 

Tonik olmazsa olmaz 

Tonikler zaman zaman birkaç gün boyunca önemsenen ancak belli aralıklarla unutulan bakım ürünleridir. Oysa ki önemi oldukça fazla. Çünkü tonik uyguladığında hem cildini bir adım daha arındırmış olacak hem de yıkamanın yaşattığı gerilimi azaltmış olacaksın. Cildimizi yeniden ferahlatmanın en güzel yollarından biri toniklemektir. Cildimize uygun bir tonik yıkamadan sonraki en iyi dostumuzdur.

Tıbbi ürünler bir sonraki adım

Eğer sivilce ya da lekeler için kullandığınız ürünler varsa, tonikten sonra kullanılmalı. Ya da diğer bakım ürünlerinden önce. Çünkü tedavi edici ürünle cildimiz arasına başka yoğunluklarda ürünler kullanmamalıyız. İlk olarak bu tür kremleri amacına uygun olarak lokal ya da tüm cilt üzerine sürmeliyiz. Cilt henüz açken çok daha rahat nüfuz etmeleri için bu önemli. 

Serumlar

Serumlar yoğun içerikli ürünlerdir. Bu zengin içeriği cildimizle erkenden buluşturmalıyız. Emilimi diğer ürünler tarafından engellenmemeli. Böylece en büyük faydayı sağlamalıyız. Çünkü serumların amacı cildimizi beslemektir.

Nemlendirici ve yağlar

Nemlendirme adımı serumdan sonra gelmeli. Nöylece güzelce beslediğiniz cildinizi neme doyurabilirsiniz. Nemlendirici cildimiz üzerinde koruyucu bir tabaka işlevi görür. Ayrıca altına sürmüş olduğunuz ürünlerin de etkisini destekler. 

Göz kremi

Son adımda göz kremimizi uyguluyoruz. Göz kremi yalnızca göz altlarına değil elmacık kemiklerinin hemen üzerine doğru sürülmeli. Emilim burdan itibaren başlayacak ve gözlerimize doğru bu etki taşınacaktır.


Son olarak; Nemlendiricimizi boyun ve dekoltemize doğru sürebiliriz. Böylece bu bölgeleri de nemlendirerek tamamlayıcı bir etki elde ederiz. 

Her ne olursa olsun kendinize uygun ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Yağlı bir cilt için ağır yağlar üst üste krem uygulamaları fazla gelebilir. Kuru ciltler ise art arda temizleyiciler kullandığında daha da kuruma eğilimi gösterebilecektir. 

Genç ve sorunsuz bir cilt de fazla ürünle boğulmamalı. Cildin dengesini bozmak istemiyorsak en temel haliyle bakımı tamamlayabiliriz. 

Ayrıca her sürülen üründen sonra mutlaka emilmesi için yeteri kadar beklenmeli ve diğer ürüne sonra geçilmeli. 

Ürünlerin kullanım sırası basit bir ifadeyle hafiften ağır olana doğrudur. Çünkü hafif ürünlerin cilde ulaşmasını sağlamak için önünde tabaka halinde ağır ürünlerin olmaması gerekir. 

Maske uygulanacaksa temizlik aşamasının ardından yapılmalı. Peeling uygulanacaksa yine temizlikten sonra yapılmalı. Aynı gün maske uygulayacaksak pellingin ardından yapabiliriz.

Bakımlı Günler!