Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Saç boyamak her ne kadar meşakkatli ve incelikli bir iş olsa da bir çoğumuz bu işlemi evde yapmayı denedik. Henüz denemeyenler de aklından mutlaka geçirmiştir. Özellikle son geçmişten beri sürekli çeşitlenen saç boyaları ve işlemin kuaförde yapılana göre çok daha uygun olması bizi buna yöneltiyor. Peki Saçlarımızı evde boyamak istiyorsak nasıl bir yol izlemeliyiz?

Saçları Boyamadan Önce:

Saçlarınızı boyamaya karar vermek sancılı bir süreç olabilir. Bu konuda ne kadar net karar alırsanız alın sonuçta saçlarınıza kimyasal bir işlem yapacağınızı unutmamalısınız. Saç renginiz değiştiğinde yeni bir görünümünüz olacak. Bu yüzden işlemi yapmaya kesin kararlı olduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca saç boyama sırasında ya ad sonrasında saçlarınızda oluşabilecek hasarları da göz önünde bulundurmak gerekir. Saç renginizden memnun kalmazsanız geri dönüşü çok daha maliyetli ve daha zarar verici olacaktır. Ayrıca memnun olmadığınız bir saç rengiyle dolaşmak zorunda da kalabilirsiniz. Bu yüzden hem elde etmek istediğiniz renge çok iyi bakın hem de bu işlemler ve aşamalarında kullandığınız malzemenin kalitesine dikkat edin. 

Saçlarınızı ilk kez boyayacaksanız, bunu bir kerelik bir işlem gibi düşünebilirsiniz. Ancak boyanan saçın kendiliğinden boyadan tamamen arınması neredeyse imkansızdır. Bunun için belki de onları kesmeniz gerekir. Ayrıca saçlarınızda beyaz yoksa bile ilk boyamadan sonra zaman içinde boya aktıkça saçlarınızda solgun bir görünümle karşı karşıya kalabilirsiniz. Sadece bir kez boyama fikri bu nedenle rafa kalkabilir.

Eğer boyamaya karar versiyseniz boyanızı alırken iki kutu almaya çalışın. Çünkü saçlarımız düşündüğümüz kadar az olmayabilir. Kısa olsa da yoğun saçlarınız varsa bir kutu boyayı tüm saça dağıtamayabilirsiniz. Yedeklemekte fayda var.

Tutam testi yapmak önemli bir riski ortadan kaldırabilir. Saçınızın bir tutamını boya kutusundaki talimata göre uygulayarak sonucu görmek, sonrasında oluşabilecek hayal kırıklıklarından sizi kurtarabilir. 

Ayrıca saçlarınıza perma, kalıcı fön gibi işlemler yaptırıyor ya da evde yapıyorsanız boyama işleminden önce yapılması daha uygundur. Çünkü boya sonrası yapılan işlemler saç renginde farklılıklar ortaya çıkarabilir. Renk pürüzsüzlüğünü kaybeder. İstenmeyen renk yansımaları ortaya çıkabilir. 

Boyama esnasında:

Saçlarınızı boyarken elbette boynunuzu, sırtınızı eski bir havlu ya da herhangi bir bezle kapatmak şart. En sevdiğiniz tişörtle bu işlemi yapmayın. Çünkü ne kadar dikkat edersek edelim, üstümüzde başımızda hatta halımızda saç boyası lekesi görmemiz çok olası. 

Saç boyama işlemine geçmeden önce kulaklarınızı alnınız, boynunuzun özellikle görünen bölgelerine vazelin ya da yağlı bir krem sürmelisiniz. Böylece boya esnasında buralara bulaştırma yapsanız da lekelerin çıkması daha kolay olacaktır. Ancak bu işlemi yaparken saçlarınıza sürmemeye çalışın çünkü cildinizde olduğu gibi saç tellerinize dokunan boya da yeteri kadar nüfuz edemez ve bu bölümler etkili şekilde boyanmaz. Bu da kötü bir görünüm ortaya çıkarır.

Saç boyası testini kulağınızın arkasındaki bölüme yaparak boya alerjinizi de test edebilirsiniz. Ancak herhangi bir reaksiyon olup olmadığını öğrenmek için boymadan sonra 48 saat beklemeniz gerekmektedir. 

Boyanın havayla teması etkisini kaybetmesine neden olur. Bu yüzden tüm hazırlıkları tamamlayın ve boyayı sonra karıştırın. 

Kutu üzerinde yazan boya süresi çok önemli. Bu telefonunuzdan bir süreölçer başlatın. Boyayı gerekenden az ya da çok bekletmek hem istediğiniz sonucu vermez hem de çok uzun bekletirseniz yıpranmalar kaçınılmaz olur.evde saç boyama

Boyamadan sonra:

İlk yıkamada saçları iyice durulamak önemlidir. Saçlarınızdan renkli su gelmeyinceye kadar durulayın. Aksi halde kıyafetlerinizde, yastık kılıfınızda renklenmeler görebilirsiniz.

Yıkama suyunuz ne kadar soğuk olursa rengi o kadar korursunuz. 

Yıkama esnasında mutlaka saç boyası kutunuzdan çıkan saç kremini uygulayın. Çünkü boya işlemi saçları kurutur. Bu kremler özel olarak hazırlanarak kutulara konur. Bu adımı sonraya bırakmadan ilk yıkamada gerçekleştirin. Sonraki yıkamalar için boyalı saçlar için özel üretilen şampuanlar kullanın. Saç rengini korumak için bu konuya da dikkat edilmeli. Böylece boyanın ömrünü uzatırsınız. Diğer ürünler boyanın daha kolay akmasına ve parlaklığını yitirmesine yol açar. 

Kurulama havlunuzu da eski olanlardan seçin. Ne kadar durulasanız da ilk yıkama sonrası biraz boya transferi gerçekleşebilir.

Özellikle kuru saç tipine sahipseniz saçlarınız daha da kuruyacaktır. Bu yüzden saç bakımınıza eskisinden daha çok dikkat etmeniz gerekecek. Ayda en az iki kez saçınıza iyi gelen yağlarla bakım uygulamak saçlarınızı canlı tutmanız için uygun olacaktır.