Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin Bitkisel Yöntemler

Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin Bitkisel Yöntemler

İlk olarak mutfağınızda bulunan bazı doğal maddeler, meyve ve sebzelerin cilt lekelerine nasıl etki edebildiğine bir göz atalım. 

Limon sitrik asit içerir. Cildinizi ölü derilerden arındırır. C vitamini sayesinde melanın üretimini dengeler. Antioksidanlarla hicre yenilenmesini destekler. Elma sirkesi de asidik özelliği sayesinde lekeler üzerinde etkilidir. Bu yüzden ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlıyor. Salatalık antioksidandır ve cilt ağartıcı özelliğe sahiptir. Yoğurt da antioksidan özelliklidir. Laktik asit ölü hücrelerden kurtulmamızı sağlar. İçerdiği çinko cilt lekelerini iyileştirmek için çalışır. Soğan harika bir toksin atıcıdır. İçindeki sülfür ve C vitamini lekeleri yok etmek için bulunmaz etkenlerdir. Evinizde bulunan bu ürünlerle Lekelerinizden nasıl kurtulursunuz?

limonLimon Mucizesiyle Cilt Lekelerinize Veda edin

Sadece Limon ve Pamukla cilt lekelerinizden büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Limon suyuna batırdığınız pamuğu cildinize uygulayın. Kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın. Limonla yapılan cilt bakımı önerileri için Limonla Cilt Bakımı Yazımıza göz atabilirsiniz. 

Elma Sirkesi Kimyasal Peeling Gibi Çalışır

Yaşlılık lekeleri için Eşit miktarda sirke ve suyu karıştırarak bir maske hazırlayabilirsiniz. Biraz da bal katarsanız besleyici nir maske elde edersiniz. Lekeli bölgeye sürün, yarım saat bekleyin ve durulayın.

elma sirkesi

Elma Sirkesi ve Karbonat Maskesi: 1 Yemek kaşığı elma sirkesini 1 yemek kaşığı karbonatla karıştırarak yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika bekleyin.

  • Karbonat cildi kurutur. Kuru ciltliler yüzüne karbonat uygulamak konusunda dikkatli olmalıdırlar. Tüm cilt tiplerinde karbonat maskelerinden sonra nemlendirici kullanılmasını öneririz. Kabonatlı maskelerinizin içine zeytinyağı ekleyerek bu etkiyi azaltmayı da deneyebilirsiniz.

soğanSoğan Suyu Sivilceler ve Lekeler İçin En Büyük Yardımcınız

Sadece soğanı rendeleyerek elde ettiğiniz soğan suyunu lokal olarak sivilceler, sivilce izleri ve lekeler üzerine bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Sadece yüzünüz değil tüm vücudunuzdaki izler üzerinde etkilidir.

Rendelediğiniz bir soğanın suyu ile eşit miktarda elma sirkesini karıştırarak lekelerin üzerine sürüp yarım saat bekletin. Daha sonra durulayın. Düzenli olarak gün aşırı ya da 3 günde bir kullanın. Kahverengi lekelerinizin kaybolduğunu görmek için yaklaşık bir ay aksatmadan uygulamaya devam edin. 

Bu maskeyi bir cam kavanozda hazırlayıp buzdolabında bir süre koruyabilirsiniz. Ancak hava almayacak şekilde ağzını kapatmanız çok önemli. İlk kullanımdan önce de karışımı hazırlayıp yarım saat buzdolabında bekletmeniz önerilir. 

aloe veraAloe Vera Jeli Ciltler Lekelerinin Düşmanı

Yaprağından sıyırdığınız aloe Vera jelini yüzünüze günde iki kez uygulayarak lekelerle etkin mücadele sağlayabilirsiniz. Özellikle yaralar ve sivilcelerin ardında bıraktığı lekeler için son derece etkilidir.

Domates ile Lekelerinizden Kurtulun

Domates Cilt Lekelerini Açıyor ve Beyazlatıyor

Rendelediğiniz domatesin içine un ekleyin. Sürülebilir bir macun kıvamında olması gerekiyor. Ortaya çıkan maskeyi yüzünüze veya lekeli bölgelere uygulayın. 15-20 dakika kadar bekleyin. Durulayın. Haftada 2-3 kez kullanabilirsiniz. 

Salatalık Maskesiyle Cilt Lekeleri ve Çillere Savaş Açın

salatalık

4 tatlı kaşığı yoğurt, yarım limon ve 1 tatlı kaşığı salatalık suyu ile krem kıvamında bir maske hazırlayabilirsiniz. Bu Maskeyi yüzünüze sürerek 20 dakika bekletip durulayın. Haftada 2 kez kullanarak etkili bir sonuç elde edebilirsiniz. 

Bir salatalığı robottan geçirerek sadece yoğurtla karıştırarak da özellikle güneş lekeleri için etkili bir maske elde edebilirsiniz. Bu maske için salatalığın kabuklarının soyulması öneriliyor.

Yoğurt Tek Başına Bir Güzellik İksiri

yoğurt

Yoğurdu tek başına cildinize uygulayıp 20 dakika kadar bekleterek sıcak suyla yıkayabilirsiniz. 

Yoğurt ve Karbonat Cilt Lekelerinde Harika Bir Ekip Çalışması Gerçekleştiriyor

Bir kasede bir yemek kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırın. Kabarmasını sağlayın ve krem kıvamında bir maske elde edin. Bu maskenin göz çevresine de uygulanabileceği söyleniyor ancak biz önermiyoruz. İnce bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın. Yatım saat bekleyin ve ılık suyla durulayın.

Özellikle lekelerden kurtulmak için yapılan uygulamalar ağırlıklı olarak cildin üst katmanını aşındırır. Bu nedenle tüm bu uygulamalardan sonra güneşe çıkarken çok dikkatli olun. Bu gibi hassaslaştırıcı etkiler yapan maskeleri göz çevrenizde kesinlikle kullanmayın. Mümkünse uygulamaları gece yapın. Her cilt kendine özgüdür. Alerji testi için mutlaka maskelerinizi cildinizin küçük bir noktasında test edin. Cilt sorunları için ilk olarak bir uzmana danışın.