Instagram'a Filtre Yasağı

Instagram'a Filtre Yasağı

Plastik cerrahi algısı yaratan filtrelere yasak geldi.

Sosyal medyayı çok seviyoruz! Özellikle Instagram artık günlük yaşantımızın en önemli unsurlarından biri haline geldi. Ancak her güzel şeyin bir kötü tarafı vardır… Gerçek dışı fotoğraf düzenlemeleri, muhteşem vücut paylaşımları, pürüzsüz ünlüler… Fotoğraf edit uygulamaları, filtreleri ve düzenlemeler bizi gerçek dışı güzelliğe inandırabiliyor. Asla erişilemez standartların peşinden koşmaya çalışırken, daha genç kızlar ve çocuklar da bu furyanın etkisi altında kalıyorlar. Sosyal ve kişisel bozuklukların farkına varan Instagram, sonunda bu konu ile ilgili bir adım attı!

Eğer Instagram filtrelerini kullanmadan fotoğraf paylaşmıyorsanız, size kötü bir haberimiz var! Artık Instagram’ın ‘estetik ameliyat’ etkisi veren filtrelerini kullanamayacaksınız. Instagram’ın yüz filtrelerini yapan Spark AR şirketi, “Estetik ameliyatı andıran tüm filtreleri kaldırdıklarını,” açıkladılar. Estetik ameliyatı andıran filtreleri yasaklandığını açıklayan şirket, Facebook paylaşımı ile konuya açıklık getirdi, “Şu an yeni kuralların ne zaman çıkacağı konusunda kesin bir bilgi veremiyoruz ancak gelişmeleri size aktaracağız.”

Beş ay önce bir araştırma yayınlayan The Huffington Post, sosyal medyanın gençlerin algılarını etkilediğini yazmıştı. Plastik cerrahi uzmanı Dr. Patrick Byrne, CNN’e kozmetik cerrahiye olan ilginin artmasının bir kısmının insanların yüzlerine hiç olmadığı kadar çok bakmaları yüzünden kaynaklandığını söyledi. “Eskiden de fotoğraflar vardı ama onlara bakıp geçerdik ve üzerinde düşünmezdik,” diyen Byrne, “Artık, insanların yılda binlerce kez kendi yüzlerine baktıkları bir dünyada yaşıyoruz,” dedi.

Aynı makalede CNN, gençler arasında estetik ameliyat oranlarının arttığını belirtirken, isteklerin “asimetri,” gibi selfie etkilerinden kaynaklandığını yazdı. Sürekli Instagram ve Snapchat filtreleri ile paylaşım yapan ünlüler ve influencer'lar da bu etkiyi artırıyor. Gerçek dışı paylaşımlar ile takipçilerinin algısını değiştiren kişiler artık eskisi kadar etkili olamayacak!

 

Kaynak: Elle