Kemik Suyu Vücudumuzun Şifa Kaynağı

Kemik Suyu Vücudumuzun Şifa Kaynağı

Vitamin takviyeleri, ilaçlar, içindekileri saymakla bitiremediğimiz ama çoğunun ne işe yaradığını tam olarak bilemediğimiz karışımlar, çaylar ve daha neler neler… Sağlıklı yaşamak için insanoğlu her geçen gün bir başka yol, yordam, seçenek geliştirmekle meşgul. Git gide karmaşık hale gelen bu mesele için en basit, ucuz ve belki de en etkili tercihlerden biri kemik suyu. 

Kemik suyu vitamin ve mineral açısından son derece zengindir Sadece bağışıklık sistemini güçlendirmesi bile onu sağlığa olan faydaları  açısından en üst sıralara taşıyor.

Ama kemik suyu bununla da kalmıyor. Vücudu adeta yeniliyor. İşte Kemik suyunun bilinmeyen faydaları:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir. Özellikle çocuklar, gelişme çağındaki gençler olmak üzere her yaşta insanın güçlü kalması, daha da güçlenmesi için mükemmel bir besindir. Kemiğin içindeki ilik trombosit, entrosit ve lökasit hürelerinin üremesine katkıda bulunuyor. Tüm bunlar doğrudan bağışıklık sistemimizle bağlantılıdır. Böylece insan vücudunu hastalıklara karşı koruyor. Her insanın yaşadığı mevsim geçişlerinde, soğuklarda karşımıza çıkan rahatsızlıkları önlüyor. Hastalıkların daha kolay ve kısa sürede atlatılmasını sağlıyor. 

Kemik, kıkırdak ve eklem sağlığını korur. Çünkü kemik suyu kollajen, kondoitin, glikozamin içerir. Kemik kırılması yaşayanlarda hızlı ve sağlam bir iyileşme sağlanması için önerilen bir besindir. Özellikle kadınlarda ileri yaşlarda görülen kemik erimesinin önüne geçmek için alabileceğiniz en iyi önlemdir. Sadece menapoz değil diğer etkenlere bağlı da gelişebilecek olan kemik erimesinin önüne geçmekte en büyük yardımcınızdır. 

Kemik suyunun bol miktarda içerdiği jelatin, glukozamin ve kondroitin spor yapanlarda da doğal yaşlanma süreci neticesinde de sürtünmeler sebebiyle oluşan hasarlara karşı en büyük destekçiniz olacak.

Bağırsak sağlığınızı korur. Bağırsak florasını düzenlemede yardımcı olur. Bağırsaklarımızın düzenli şekilde çalışması tüm vücudumuzun sağlıklı işlemesinde etkilidir. Kemik suyu içindeki jelatin ve kolajenin yanında içerdiği glutenin’in de yardımıyla geçirgen bağırsak sendromunun önüne geçmekte etkilidir. Kolajen onarıcı, jelatin de koruyucu bir duvar olarak çalışır. 

Sindirim Sistemimizi destekler. Basit sindirim problemlerinden crohn, ülseratif kolit, gibi hastalıklara kadar sindirim rahatsızlıklarına karşı tıpkı bir ilaç gibi etkilidir. Kullandığımız ilaçlar, tükettiğimiz besinler ya da çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle vücudumuzda toksinler birikmektedir. Kemik suyunda bulunan mineraller vücudumuzda böyle bir sorun oluşma riskini düşürür.

Bu gibi konular son derece hassas durumlardır. Mutlaka doktorunuza danışın. 

İltihabı önler. İçindeki orjinin aminoasidi inflamasyon mekanizmalarını durdurur.

Kilo alma sürecini yavaşlatır. Kilonun vücuda vereceği hasarı en aza indirir. Glisin ve yukarıda da belirttiğimiz orjinin gibi amin asitler obeziteye bağlı iltihaplanmalarla mücadelenizde size destek olur.

Ameliyat ve çeşitli kazalar sebebiyle oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Yaşlanma etkilerine, kırışıklık oluşumuna karşı korur. İçindeki amin asitler sayesinde cilt dokusunu iyileştirir. Yaşlanma belirtilerini önler. Leke oluşumunu engeller. Derinin altında bulunan dermiş tabakasının deformasyonunu önler. Kolajen yaşlanma belirtilerinin en büyük düşmanlarından biridir. Aynı zamanda selülit oluşumunun engellenmesinde ve görünümünün hafifletilmesinde etkilidir. 

Saçları ve tırnakları güçlendirir. Kolajen ve jelatin saç ve tırnak sağlığınız için ihtiyacınız olan maddelerdir.

Anti oksidan özelliklidir. 

Kemik Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kimi kaynaklarda kemiklerin en az iki saat suda bekletilerek içindeki kanı ve kiri akıtmak gerektiği böylece kemikleri iyice yıkayarak da temizlemek gerektiği belirtilmektedir.

Bazı kaynaklarda kemikleri bir taşım kaynatıp bu suyu dökerek bu temizliği sağlayabileceğimiz belirtilmiştir. 

Daha sonra kemikleri üzerini 3-4 parmak geçecek kadar suya koyarak en azından 5-6 saat süreyle kaynatmak gerekiyor. Kayndıktan sonra altını kısarak ve üzerine çıkan köpüğü sürekli alarak kemiğinizi uzun uzun kaynatın. Genel olarak tane karabiber ve defne yağrağı eklenerek tatlandırılan kemik suyu sade olarak da kaynatılabilir. Yemeklere ve çorbalara katılabileceği gibi her gün ya da gün aşırı bir bardak içilerek kür gibi tüketilebilir. Eğer düdüklü tencerede yaparsanız 2 saat kaynatmak yeterli olacaktır.