Oje Sürmenin Adımları ve Püf Noktaları

Oje Sürmenin Adımları ve Püf Noktaları

Ojeleri taşırmadan sürmek tüm manikürü gösteren bir adım. Ojemiz düzgün değilse ellerimizle ilgili her şey biraz yarım değil midir?

Taşırmadan oje sürmek kolay gibi görünse de manikür ve pedikürün en zor kısımlarından biri. Rengini seçtiysen, anlatıyoruz.

 

  • Öncelikle ojelerinizi mümkün oldukça serin ve karanlık yerlerde muhafaza edin.

 


Tırnaklarınızı hazırlayın

 

  • Tırnaklarını kes, törpüle ve parlat!

 

Tırnak törpülemek bir standart. Ancak tırnaklarınızın üst kısımlarını da törpülemelisiniz. Bunu yapabilmek için üretilen törpülerden bir tane edinin ve oje sürmeden evvel tırnaklarınızı metal törpüyle şekillendirin, tırnak üstlerini de törpüleyin ve parlatın. Böylece tırnaklarınız baz ve oje için hazır olacak.

 

  • Püf noktası: Tornaklarını bir diş fırçası ve sabunla fırçalarsan üzerinde kir ve tozu iyice arındırabilirsin. Bu adımdan sonra istersen tırnak üstü türpüleme adımını atlayabilirsin.
  • Ojeleri sıcak bir yerde sürmekten kaçının. Ojeniz zor kurur ve ağdalaşarak size zorluk çıkarır.

 

Balkon, cam kenarı ya  da cam kenarları yerine sakin ve serin bir ortam seçmelisin. 

Bu aşamada bir kapta buzlu su hazırla çünkü birazdan lazım olacak.

oje bazıOje Bazı Kullanın

 

  • Ojeleri sallamak hava kabarcıklarıyla karşılaşmana neden olur. Bu yüzden ojeleri yuvarlayarak çalkalarız. 

 

Makyajda olduğu gibi iyi bir astar oluşturmak ojeden önce de önemli. Oje bazları ojemizin altına pürüzsüz bir tuval oluşturduğu gibi, tırnakları besleyen ve ojeyle tırnak arasında bir bariyer görevi gören önemli bir üründür. Kıymeti çok bilinmese de tırnaklarını ojenin zararından korumana yardımcı olan bir kahramandır. Üstelik ojenin daha uzun dayanmasını da sağlıyor. Ojeleri çıkarırken de özellikle koyu renklerde yaşadığın temizleme sorununu en aza indiriyor.

 

  • Püf Noktası: Oje Bazını biraz taşırarak sürerseniz kenarlara taşan renkli ojeyi daha kolay temizlersiniz.

 

 

  • Tüm işlerini bitirmiş olman gerek. Kısa sürede seni ayağa kaldıracak ellerini kullanmaya zorlayacak işleri gözden geçir. 

 

ojeOje Sürerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ojeyi tırnağımıza 3 fırça darbesiyle sürebilmek en temiz uygulamayı salar. Ne çok az ne de çok fazla ürün almalısınız. Ortadan başlayın. Bir darba kondurun sonrasında iki tarafa uygulayın. Bu fazla ojeyi tırnağınızın ortasına bırakmanızı sağlar ve kenarda taşma yapma riskinizi azaltır. Dikkat edilmesi gereken bir konu; ojenizin yapısının bozulmamış olması. Ojenizin yapısı bozulduysa kullanmakta ısrarcı olmayın. 

İkinci bir kat sürmeli mi, diye sorarsanız biz evet, diyoruz. Çünkü ojelerin çoğunda rengi ortaya çıkarmak için bu gerekli. Özellikle açık renkler ve nede tonlar mutlaka ikinci katı istiyor. İlk katı ince sürmeye çalışmak gerekir. Çünkü zaten ilk kat kurumadan ikinci kata geçmemeni öneriyoruz. Kuruması da kolay olacak böylelikle. 3 kattan fazlasınıysa hiç önermiyoruz. 

 

  • Püf noktası: Sağ elinizle yapabildiklerinizi sol elinizle yapamıyorsanız, sağ elinize oje sürerken fırça hakimiyeti kurmak yerine sağ elinizin tırnağını hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz.

 

Koruyucu Oje Kullanın

Bütün bu emeğe değmesini istiyorsanız koruyucu kat sürmelisiniz. Ojeniz daha iyi dayanmaktan öte çok daha parlak ve canlı görünecektir. 

kalyon tırnak yağıOjeniz Kuruyana Kadar Bekleyin

Ne kadar özenirseniz özenin ojeleriniz yeniyken yapmaya çalıştığınız herhangi bir iş mutlaka tırnaklarınıza izini bırakır. Bunu hepimiz bilir ama yine de şansımızı deneriz. Sonuç ise asla değişmez. Şimdi yeni oje sürdüğünü kabul etmen ve bir süre ellerini kullanmaman gerek. 

 

  • Püf Noktası: Ojeleriniz sıcakta daha zor kurur. Hızlı kuruma için buzlu suya parmaklarınızı daldırabilirsiniz. Dikkat, buzlar erimediyse ojelerinizi bozabilir. 

 

Son olarak yağ formunda bir tırnak nemlendiricisi kullanın. Baz, oje, koruyucu ve son adım olarak da tırnak ve kütikül yağı… İşte Mükemmel ojeler!