Selülitten Kurtulmanın Yolları

Selülitten Kurtulmanın Yolları

Selülit biz kadınların en büyük sorunlarından biri. Kilo sorunu ile başa baş giden bir problem. Hemen her kadın ya dönem dönem ya da çok uzun dönemlerde selülitlerle karşılaşıyor. Selülite sahip olmak bir yana bu sorunla yüzleşme kısmı genellikle yaz aylarında gerçekleşiyor. Malum; kışlık kıyafetlerimiz bedenimizi tamamıyla örterken yaz geldiğinde vücudumuzla kurduğumuz barış birdenbire bozulur. 

İşin aslı hareketsiz yaşam selülitin en yakın dostlarından biri. Düzenli hareket etmiyor, spor yapmıyorsanız ve hatta masa başında oturarak çalışıyorsanız selülitler ya sizinle ya da kapınızdadır. Bir de genetik yatkınlık ekleniyorsa onlar için şahane bir evsahibesi olabilirsiniz. Üstelik selülitler geldikleri gibi gitmezler.

Selülit ile Günlük Yaşamda Nasıl Savaşabiliriz?

Her zaman dönüp dolaşıp geldiğimiz yer burada da ana noktamız: su içmek. 

Su insan vücudundaki dolaşım için son derece önemli bir etken. Artık öğrenmiş olsak da tekrarlamakta fayda var; içtiğiniz su miktarı günde iki litrenin altına düşmemeli. Bu metabolizmanızın düzgün çalışması adına önemli bir adım. Belki de o adımların ilki. Su içmediğiniz takdirde metabolizmanız yavaşlayacak, cildiniz de elastikiyetini kaybedecektir. Yani selülitlerinizin görünür olması için artık iki parmağınızla cildinizi sıkıştırmanıza gerek kalmaz! Günlük olarak tükettiğiniz çay, kahve, bitki çayları ya da diğer sıvıları su yerine saymadan düzenli olarak iki litre su içtiğinizden emin olmanızda büyük fayda var. Bu sayede sağlıklı dolaşım yağ birikmesi ve benzeri sorunlarda uzak kalmanızı sağlarken elastik bir cilt dışarıdan bakıldığında görünümünüzün en iyi halde olmasına yardımcı olur.

Kahve tüketimi ile ilgili çeşitli tartışmalar gündeme geldiyse de metabolizmayı hızlandırdığı artık net olarak bilinen kahve, günlük tüketimde zarar değil fayda sağlayacaktır. Antioksidan özelliği de bunu destekler nitelikte. Üstelik birçok selülit karşıtı ürünün içeriğinde kafein kullanıldığını da hatırlamakta fayda var.

Diğer yandan metabolizmayı hızlandırmak, daha düzenli çalışmasını sağlamak amacıyla tükettiğimiz bitki çayları da selülitle savaşmakta bize yardımcı olacaktır. En büyük örnek olarak yeşil çay düşünülebilir. Bunun yanında ödem söktürücü özellikleri bulunan kiraz sapı, zencefil, biberiye çayları da iyi birer yardımcı.

Selülit Masajı

Selülitler dolaşım bozukluğuyla da ilgili bir sonuç. Bu nedenle düzenli masaj uygulamak dolaşım üzerindeki olumlu etkisini selülitlerde de gösterebilir. 

Selülit masajı diz kapaklarının hemen üzerinden kalçanın bitimine kadar olan bölgeye uygulanır. Dikkat edilmesi gereken birkaç teknik var elbette. Ama önce ne tip yağların kullanılabileceğine göz atabiliriz. Bunlar: susam yağı, jojoba yağı, portakal yağı, lavanta yağı, çemen yağı, rezene yağı, zambak yağı, keten yağı, yasemin yağı, ardıç yağı, buğday yağı, nane yağı, anason yağı, limon yağı, biberiye yağı gibi yağlardır. Tüm bu yağlar tek başlarına kullanılabileceği gibi birkaçını karıştırarak da uygulanabilir. Ancak bir anahtar nokta bulunuyor. Zeytinyağı ya da badem yağı gibi taşıyıcı bir yağla listelediğimiz uçucu yağlardan bir ya da birkaçını karıştırmak pozitif etkiyi sağlar. Alerjiniz olma ihtimalini mutlaka göz önünde tutarak öncelikle teninizin ufak bir bölgesinde deneyerek gözlemlemelisiniz. Bunlar dışında selülit kremlerinden de edinebilirsiniz.

Nasıl masaj yapılması gerektiğine geldi sıra. 

Masaj yağı ya da kreminizi diz üstünden kalçanıza kadar yedirin, masajı aşağıdan yukarı hareketlerle başlatın. Sonrasında klasik yoğurma hareketine geçin. Parmaklarınızla tüm bölgeyi yoğurun. Büyük ve yavaş hareketlerle parmak uçlarınız arasından etin geçmesini sağlayarak 10 dakika boyunca masajı sürdürün. Masajın ardından yaklaşık yarım saat kadar bekleyerek yağın emilmesini sağlayın. Ardından ılık bir duş alabilirsiniz.

Masaj selülitleri bir anda yok edecek bir yöntem değil. Ancak düzenli olarak yapıldığında özellikle yeni selülit oluşumunu engellemek konusunda çok etkilidir. Haftada 3-4 gün masaj yapın. Böylece masajın rahatlatıcı etkisini de tüm vücudunuzda gözlemleyebilirsiniz. 

Bir uyarı: Masaj kan dolaşımının doğal ritmini etkiler. Adet dönemi ya da hamilelikte önerilmemektedir. 

Kese uygulaması kan dolaşımını artırır. Banyoda bolca keselenmek de selülit sorunları için olumlu etki sağlar. Ayrıca vücudu fırçalamak da benzer bir etki için son derece yardımcıdır. Kan dolaşımını etkin şekilde artırmak için yoğun kıllı vücut fırçalarından yardım alabilirsiniz.

Şeker yağ hücrelerinde depolanır ve bu hücreleri genişletir. Selülit istemiyorsanız şekerden uzak durmalısınız.

Selülitin en büyük nedeni dolaşım eksikliğidir.  Bunu önlemenin yolu düzenli egzersizden geçiyor.

Tuz vücudumuzda su tutmamıza sebep olur. Bu selülitlerin görünümünü tetikler. Özellikle işlenmiş sodyum cildi de kurutarak selülitlerin daha da belirginleşmesi sonucuyla bizi karşı karşıya bırakır. Tuzu hayatınızdan tamamen çıkaramıyorsanız himalaya tuzu, deniz tuzu gibi doğal mineraller bakımından da zengin tuzlara yönelebilirsiniz.

Sigara içmek kan akışını düşürür. Ve kollajen oluşumunu azaltır. Dolayısıyla selülitlerinizin artışında büyük etkiye sahiptir.