BANYONUZUN HARİKA KOKMASINI NASIL SAĞLARSINIZ?

BANYONUZUN HARİKA KOKMASINI NASIL SAĞLARSINIZ?

Banyonuzun harika kokmasını ister misiniz? Kötü kokulardan kurtulmak için neler yapabileceğinizi keşfedin. Banyonuzun Harika Kokması İçin Bazı Fikirler Banyonuzun harika kokmasını sağlamanız için pek çok seçeneğiniz bulunuyor. Tesisat, nem, kötü havalandırma gibi etmenler nedeniyle banyonuzun güzel kokmasını sağlamanız için biraz uğraşmanız gerekecektir. Biraz ilham, hoş kokulu malzemeler ve temizlikle banyonuzun atmosferini tamamen değiştirebilir ve buraya müthiş bir kokunun hakim olmasını sağlayabilirsiniz.  

Banyoların çok da iyi kokmaması normaldir. Tesisat, nem, tam olarak kurumayan havlular ve kötü havalandırma banyodaki kötü kokuların nedeni olabilir. Fakat endişelenmeyin! İlk yapacağınız şey kokunun kaynağını bulmak olmalıdır.

Güzel ve havalı bir banyo için hoş bir koku bulmanız sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır. Kötü kokulara veda edin ve müthiş aromalara kucak açın!

Havalandırma

ads

Küçük banyoların sorunu genellikle pencerelerinin olmamasıdır. Yine de fazla nem ve kötü kokulardan kurtulmak için iyi bir şekilde havalandırılmaları gerekir. Pencereniz varsa duştan sonra pencereyi açabilirsiniz. Yoksa bir havalandırma fanına ihtiyacınız olacaktır. Buhardan kurtulmanızın tek yolu budur.  Banyo havalandırması için farklı çözümler de bulabilirsiniz. Piyasada bulabileceğiniz bazı ürünlerle banyonuzun tekrar güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Çöplere Dikkat Edin

Banyoda çöp kovanız varsa sık sık boşaltmalı ve kovayı yıkamalısınız. Böylelikle çöpün koku yapmasını önlemiş olursunuz. Kovayı güzelce temizlemek için sirke ya da diğer dezenfektan ürünlerini kullanabilirsiniz. Kokunun tamamen geçtiğinden emin olmak için de kovanın dibine birkaç kaşık karbonat dökün. Karbonat doğal bir koku gidericidir. Bunu iki haftada bir tekrarlayın. Kovayı her temizlediğinizde dipteki karbonatı da yenisiyle değiştirin. Böylelikle banyonuzu koku yapmadan daha uzun süre kullanabileceğinizi keşfedeceksiniz.

Havlular

sf

Beyaz havlu ve banyo gereçleri Hiç kötü küf kokularına tanık oldunuz mu? Bu kokunun kaynağı nemli havlulardır. Kokunun oluşmasını engellemek için havluları banyonun dışına ya da bir ısı kaynağının üzerine asın. Hatta havluların tamamen korunmasının tek yolu budur.

Ayrıca havluları haftada bir yenilemeli, yumuşak kalmalarını ve güzel kokmalarını sağlamak için de yıkarken yumuşatıcı kullanmalısınız. Böylelikle her yeni havlu çıkardığınızda banyonuz mis gibi kokacaktır. Bunu yaparken çevre dostu yumuşatıcılar kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Havlularınız kötü kokuyorsa onları yıkamadan önce beyaz sirke ve sıcak suyun içinde bekletin. Daha etkili olması için bir kaşık karbonat da ekleyebilirsiniz. Bir saatin sonunda havluları uzun programda makineye yerleştirin. Harika sonuçlar alacaksınız.

Tesisat

Bazı daireler ortak tesisata sahiptir ve bu da kötü kokuya neden olabilir. Çünkü bazen borularda tıkanıklık olabilir ve bu da banyonuzdaki giderlerin bakterilerle dolmasına neden olur. Gider temizliği için oldukça etkili kimyasallar olsa da bunlar doğaya son derece zararlıdır.

Çevre dostu bazı ipuçları: 

sd

Kahvenizin dibini dökmeyin: Kahvenin dibinde kalan telve kötü koku giderici özelliğe sahiptir. Gidere telveyi dökün ve sonrasında üç saat boyunca suyu açmayın.

Tuz ve limon: Hayır, yemek yapmıyoruz! Bu ikili boruları açmak ve banyonuzu narenciye kokularıyla doldurmak için harika bir seçenektir. Yarım bardak tuz ve bir bardak limon suyunu gidere dökün. 20 dakika sonra da bir litre kaynar su dökün.

Karbonat ve sirke: Bu karışımın doğaya bir zararı olmayacaktır. Hem mantara karşı etkili hem de kalıntıları giderici özelliğe sahiptir. Bir kapta sirke ve karbonatı karıştırın ve biraz suyla birlikte gidere dökün. Yarım saat bekleyin ve ardından gidere çok sıcak su dökün.  

sfdsd

Bu tavsiyelerimiz sayesinde banyonuzun harika kokmasını sağlayacak ve daha fazla vakit geçirebileceğiniz keyifli bir alana kavuşacaksınız. Tabii banyonuzu sürekli temiz tutmanız da son derece önemli. Haftada bir dip temizliğin yanı sıra, iki üç günde bir de lavabo ve tuvaleti temizleyin.